Wydarzenia i Opinie. OFMA: Po raz piąty o ekonomii, edukacji, dziennikarstwie i aktywności studenckiej
Pomiędzy rozlicznymi warsztatami, spotkaniami i panelami dyskusyjnymi znaleziono czas na wyróżnienie instytucji i redakcji wyjątkowo aktywnych na polu popularyzacji wiedzy ekonomicznej wśród studentów. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Bankowcy dla Edukacji„, zainicjowanego przez Związek Banków Polskich, a jego partnerem była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Oficjalne otwarcie konferencji, połączone z uroczystą Galą Jubileuszową OFMA, odbyło się w Auditorium Maximum UJ. Z tej okazji dr Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w specjalnie z tej okazji przygotowanym nagraniu zwrócił się z przesłaniem do uczestników. Podkreślił w nim ważną rolę mediów studenckich, a także życzył udanych i inspirujących obrad. Następnie głos zabrał Piotr Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w MNiSW, który zapewnił o kontynuowaniu działań na rzecz wspierania redakcji i dziennikarzy studenckich. – Media te mają swoją szczególną rolę – budowanie wspólnoty akademickiej. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy społeczeństwo staje się coraz bardziej aspołeczne. To zarazem doskonały przykład, jak studenci potrafią się cieszyć z tego, co wspólnie tworzą – powiedział. Otwarcie konferencji było także okazją do podsumowania efektów drugiej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Aktywny Student” realizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości m.in. we współpracy z MNiSW.
Po wystąpieniach wprowadzających odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym pt. „Dzisiejsi studenci – jutrem biznesu i gospodarki” rozmawiano m.in. o znaczeniu doświadczeń nabywanych w ramach aktywności studenckiej dla przyszłej kariery zawodowej i oczekiwań pracodawców. Uczestniczyli w niej: dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa; Marcelina Kościołek, przewodnicząca Samorządu Studentów UJ, Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Waldemar Zbytek, prezes zarządu WIB, który podkreślał, iż różnorodne doświadczenia zebrane w latach nauki akademickiej zawsze są pozytywnie odbierane przez pracodawców. – Doświadczenie to ciężka i wytrwała praca. Nasze kompetencje mają dużą trwałość i będziemy z nich korzystać przez wiele lat. Jeżeli ukształtujemy je właściwie, to będziemy mogli z nich czerpać realizując w swoim życiu wiele różnorodnych zadań – powiedział prezes WIB. Na ową różnorodność wskazywała też przewodnicząca SS UJ. – To, że studenci rozwijają się w organizacjach, kołach naukowych, samorządzie studentów czy mediach akademickich sprawia, że nabywają pewnych umiejętności, które są bardzo przydatne na rynku pracy – powiedziała Marcelina Kościołek.
Z przedmówcami zgodził się wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego. – Doświadczenie jest ważniejsze niż dyplomy. Najczęściej podczas rekrutacji o pozytywnym jej zakończeniu decyduje to, jak nam się z kimś rozmawia, a więc umiejętności komunikacyjne. Róbcie solidnie to, co macie teraz przed sobą i szczególnie pracujcie nad komunikacją – dodał, zwracając się do uczestników. Z kolei Mieczysław Groszek wskazał, że dziś rekrutacja do pracy wychodzi daleko poza zwykłe ogłoszenia. – Poszukiwanie nowych pracowników często odbywa się na samych uczelniach. Sam w czasie prowadzenia zajęć na studiach podyplomowych miałem możliwość zauważenia i „wyłowienia” młodych, uzdolnionych i ciekawych świata ludzi. To wielka wartość – powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
W panelu zatytułowanym „Ekonomia dla każdego – mit czy #DaSięZrobić?” z problematyką edukacji finansowej i odpowiedzialności mediów w tym zakresie zmierzyli się zaproszeni dziennikarze gospodarczy: Krzysztof Berenda z RMF FM, Bartłomiej Godusławski reprezentujący „Dziennik Gazetę Prawną” oraz Mateusz Walczak z TVN24 BiŚ. Paneliści zmierzyli się z niełatwym wyzwaniem: jak mówić w sposób przystępny o trudnych i niejednoznacznych tematach ekonomicznych, tak aby przekaz nie został zbytnio uproszczony. – Media powinny dostarczać rzetelnej informacji i pokazywać prostym językiem daną sprawę. Z drugiej jednak strony nie zawsze rzeczywistość jest taka prosta. Należy zwracać na to bardzo mocno uwagę, nie tylko na poziomie własnego tworzenia treści, ale też na szczeblu zachowania całej redakcji – zauważył Bartłomiej Godusławski.
To jednak nie jedyne wyzwanie postawione przed mediami, na jakie zwrócili uwagę zaproszeni goście – Przed nami jest sporo wyzwań, szczególnie obecna era „fake newsa”. Wydawca nie jest w stanie nad tym zapanować w stu procentach i to na nas – jako tych ostatnich ogniwach procesu przekazania newsa – będzie ciążyć odpowiedzialność, by tego typu treści się nie pojawiały – zauważył Mateusz Walczak. Nie zabrakło również porad dla młodych, początkujących dziennikarzy. – Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas popełnia masę błędów. Dwie prośby do dziennikarzy studenckich. Po pierwsze – przyznawajcie się do swoich błędów i uczcie się na nich, a po drugie – celebrujcie to, co w was jest najfajniejsze, czyli taki pozytywny bunt dziennikarski. Nie ufajcie we wszystko, zastanówcie się, czy to na pewno jest prawda – zaapelował Krzysztof Berenda.
Kulminacyjnym punktem Gali Jubileuszowej OFMA było wręczenie nagród, wyróżnień i podziękowań. W pierwszej części przedstawiono najlepsze redakcje w Konkursie Grantowym „Aktywny Student„. Zwycięzcy w każdej kategorii odebrali symboliczny czek na 5000 zł do wykorzystania na rozwój swoich redakcji.
Laureatami Konkursu Grantowego zostali:
- W kategorii „aktywność studencka” – SetaTV z Opola.
- W kategorii „finanse studenta” – Radio Afera z Poznania.
- W kategorii „nauka i szkolnictwo wyższe” – Radio Centrum z Lublina.
Następnie przystąpiono do wręczenia wyróżnień instytucjom, które w ostatnich latach szczególnie aktywnie współpracowały na rzecz rozwoju mediów studenckich w Polsce. Uhonorowani zostali:
- Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ – „za wsparcie integrowania i popularyzacji dorobku środowiska mediów studenckich w Polsce„.
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – „za wsparcie procesu podnoszenia poziomu wiedzy, umiejętności i nabywania kompetencji przez dziennikarzy studenckich„.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych – „za popularyzację wśród młodych dziennikarzy tematyki finansowej, w tym związanej z oszczędzaniem długoterminowym„.
Ostatnim akordem piątkowej Gali były podziękowania dla dwunastu redakcji studenckich za wieloletnią, aktywną współpracę i szczególne zaangażowanie na rzecz popularyzacji wśród studentów podstaw wiedzy ekonomicznej i zagadnień związanych z bankowością, finansami, rynkiem pracy i cyberbezpieczeństwem. Wśród tych redakcji znalazło się m.in. aż 9 rozgłośni, które wspólnie emitują pierwszą od lat regularną, cotygodniową audycję dla studentów „3 grosze o ekonomii” – realizowaną od ponad dwóch lat w ramach działań edukacyjnych Warszawskiego Instytutu Bankowości i liczącą już ponad 160 odcinków.
Krajowa Konferencja OFMA to coroczne spotkanie redakcji studenckich z całej Polski, które ma na celu integrację środowiska mediów akademickich, wymianę doświadczeń oraz możliwość poszerzenia wiedzy, a także umiejętności z zakresu warsztatu dziennikarskiego, a także popularyzacji wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, finansów i cyberbezpieczeństwa. Pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Drugiego dnia obrad uczestnicy mieli możliwość udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Rzecznik prasowy i dziennikarz – kto Dawidem, kto Goliatem?„. Udział w nim wzięli dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu PR i Komunikacji ZBP: Paweł Lasiuk, Rzecznik Prasowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz Magdalena Skorupka-Kaczmarek, b. Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska. Zastanawiali się oni nad optymalnym modelem współpracy pomiędzy dziennikarzem a biurem prasowym oraz związanymi z tym wyzwaniami. Zwracano także uwagę na znaczenie słowa „przepraszam” w funkcjonowaniu w szeroko rozumianej branży medialno-komunikacyjnej oraz elementy tworzące wizerunek – zarówno dziennikarza, redakcji, jak i instytucji.
Przez dwa dni uczestnicy konferencji mogli spotkać się z 25 prelegentami – dziennikarzami i ekspertami od komunikacji, którzy przygotowali warsztaty z m.in. dziennikarstwa ekonomicznego, telewizyjnego, radiowego, sportowego, politycznego, ale także mediów społecznościowych. Organizatorzy w tym roku po raz pierwszy przygotowali także dedykowaną ścieżkę szkoleniową dla przedstawicieli organizacji studenckich – głównie samorządów studenckich z wydziałów dziennikarstwa oraz kół naukowych o tematyce medioznawczej i PR.
Gościem Specjalnym wydarzenia był redaktor Piotr Kraśko, a z młodymi dziennikarzami spotkali się również m.in. Jakub Niziński (Radio Kraków), Olga Olesek (TVN 24), Paweł Kapusta (Wirtualna Polska), Marcin Pośpiech (Program III Polskiego Radia), Marcin Makowski (Do Rzeczy).
V Krajowa Konferencja OFMA towarzyszyła 13. Gali Finałowej Plebiscytu MediaTory – Studenckich Nagród Dziennikarskich, podczas której nagrodzeni zostali dziennikarze największych redakcji krajowych, którzy zyskali uznanie w oczach studentów dziennikarstwa z całej Polski. W uroczystej gali, w towarzystwie ponad 800 osób, wzięli udział również wszyscy uczestnicy konferencji, a Program BdE był Partnerem Strategicznym Gali.
W tegorocznej edycji studenckiego plebiscytu MediaTory nagrodzeni zostali Paweł Pieniążek, Magda Łucyan, Jakub Kaługa, Magdalena Miśka-Jackowska, Robert Socha, Tomasz i Marek Sekielscy, Marta Szarejko i Michał Figurski. Tytuł AuTORytet otrzymała Beata Michniewicz. W tegorocznej edycji MediaTorów do głosowania uprawnionych było ponad 10 tys. studentów z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek.