Wśród 50 największych banków w Europie według aktywów nie ma żadnego banku z Polski

Wśród 50 największych banków w Europie według aktywów nie ma żadnego banku z Polski
Fot. stock.adobe.com / John Gomez
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
S&P Global Market Intelligence sporządził ranking największych banków europejskich według aktywów, przeliczanych na euro. W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się po 6 banków z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, 5 z Włoch, 4 z Hiszpanii, 3 banki z Szwajcarii Holandii i Szwecji, 2 banki z Finlandii, Rosji, Danii Belgii, Austrii i Irlandii, po jednym z Norwegii i Turcji, pisze Witold Gadomski.

Francuskie banki miały najwyższe łączne aktywa, które wyniosły prawie 10 bln euro, a wszystkie sześć znalazło się w pierwszej dwudziestce. Listę zamyka niemiecki bank Norddeutsche Landesbank Girozentrale z aktywami o wartości 109,33 mld euro.

Tymczasem największy polski bank PKO BP SA miał w końcu 2022 roku aktywa 430 683 mln zł, czyli niespełna 92 mld euro i nie zmieścił się w pierwszej pięćdziesiątce.

Czytaj także: Prezes ZBP o obecnych i przyszłych wyzwaniach dla polskich banków

Najwyższe aktywa ma HSBC Holdings PLC

Brytyjski HSBC Holdings PLC  utrzymał pozycję największego banku w Europie pod względem aktywów, ale tylko nieznacznie wyprzedza drugi na liście francuski bank BNP Paribas SA.

HSBC Holdings PLC, który jest skoncentrowany na operacjach w Azji, miał na koniec 2022 r. aktywa o wartości 2,681 bln euro, zaś BNP Paribas SA 2,666 bln euro.

Oba banki zwiększyły aktywa w ciągu roku, jednocześnie wycofując się z niektórych operacji, zwłaszcza w Ameryce Północnej. HSBC sprzedał należący do niego bank w Kanadzie za 10,1 mld USD, a BNP Paribas sprzedał amerykański Bank of the West za 16,3 mld USD.

HSBC powiększył swoje aktywa w marcu o ponad 12 mld funtów, przejmując za 1 funta operacje w Wielkiej Brytanii upadłego amerykańskiego pożyczkodawcy Silicon Valley Bank.

Czytaj także: Bez stabilnego sektora bankowego nie dogonimy najwyżej rozwiniętych państw w Europie

Grupa Crédit Agricole z siedzibą we Francji utrzymała trzecie miejsce w rankingu, mając aktywa o wartości 2,379 bln euro.

Banco Santander SA przesunął się na czwarte miejsce z aktywami o łącznej wartości 1,735 bln euro. Hiszpański pożyczkodawca wyprzedził brytyjską firmę Barclays PLC, która dysponowała aktywami o wartości 1,707 bln euro.

UBS Group AG awansowała na szóste miejsce w rankingu przesuwając się w porównaniu z rokiem 2021 aż o 6 miejsc w wyniku zaaranżowanej przez szwajcarski rząd fuzji z Credit Suisse Group AG. Aktywa banku wyniosły około 1,571 bln euro.

Czytaj także: Wiceprezes ZBP o atrakcyjności inwestycyjnej polskiego sektora bankowego

Kto zamyka pierwszą 10 największych banków w Europie?

Kolejne banki w pierwszej dziesiątce to:

BPCE Groupe (Francja) – 1,531 bln euro

Société Générale SA (Francja) – 1,487 bln euro

Deutsche Bank AG (Niemcy) – 1,337 bln euro

Crédit Mutuel Group (Francja) 1,105 bln euro.

Czytaj także: Nowa wiceprezes Związku Banków Polskich o edukacji finansowej i obrocie bezgotówkowym

Duży spadek – o 3 miejsca – zanotował natomiast największy włoski pożyczkodawca Intesa Sanpaolo S.p.A, którego aktywa spadły poniżej 1 bln euro.

Bank poinformował, że zmniejszył aktywa ważone ryzykiem w czwartym kwartale 2022 r. przed zmianami regulacyjnymi, aby rozwiać obawy Europejskiego Banku Centralnego dotyczące obliczeń ryzyka.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl