Wśród 50 największych banków w Europie według aktywów nie ma żadnego banku z Polski
Francuskie banki miały najwyższe łączne aktywa, które wyniosły prawie 10 bln euro, a wszystkie sześć znalazło się w pierwszej dwudziestce. Listę zamyka niemiecki bank Norddeutsche Landesbank Girozentrale z aktywami o wartości 109,33 mld euro.
Tymczasem największy polski bank PKO BP SA miał w końcu 2022 roku aktywa 430 683 mln zł, czyli niespełna 92 mld euro i nie zmieścił się w pierwszej pięćdziesiątce.
Czytaj także: Prezes ZBP o obecnych i przyszłych wyzwaniach dla polskich banków
Najwyższe aktywa ma HSBC Holdings PLC
Brytyjski HSBC Holdings PLC utrzymał pozycję największego banku w Europie pod względem aktywów, ale tylko nieznacznie wyprzedza drugi na liście francuski bank BNP Paribas SA.
HSBC Holdings PLC, który jest skoncentrowany na operacjach w Azji, miał na koniec 2022 r. aktywa o wartości 2,681 bln euro, zaś BNP Paribas SA 2,666 bln euro.
Oba banki zwiększyły aktywa w ciągu roku, jednocześnie wycofując się z niektórych operacji, zwłaszcza w Ameryce Północnej. HSBC sprzedał należący do niego bank w Kanadzie za 10,1 mld USD, a BNP Paribas sprzedał amerykański Bank of the West za 16,3 mld USD.
HSBC powiększył swoje aktywa w marcu o ponad 12 mld funtów, przejmując za 1 funta operacje w Wielkiej Brytanii upadłego amerykańskiego pożyczkodawcy Silicon Valley Bank.
Czytaj także: Bez stabilnego sektora bankowego nie dogonimy najwyżej rozwiniętych państw w Europie
Grupa Crédit Agricole z siedzibą we Francji utrzymała trzecie miejsce w rankingu, mając aktywa o wartości 2,379 bln euro.
Banco Santander SA przesunął się na czwarte miejsce z aktywami o łącznej wartości 1,735 bln euro. Hiszpański pożyczkodawca wyprzedził brytyjską firmę Barclays PLC, która dysponowała aktywami o wartości 1,707 bln euro.
UBS Group AG awansowała na szóste miejsce w rankingu przesuwając się w porównaniu z rokiem 2021 aż o 6 miejsc w wyniku zaaranżowanej przez szwajcarski rząd fuzji z Credit Suisse Group AG. Aktywa banku wyniosły około 1,571 bln euro.
Czytaj także: Wiceprezes ZBP o atrakcyjności inwestycyjnej polskiego sektora bankowego
Kto zamyka pierwszą 10 największych banków w Europie?
Kolejne banki w pierwszej dziesiątce to:
– BPCE Groupe (Francja) – 1,531 bln euro
– Société Générale SA (Francja) – 1,487 bln euro
– Deutsche Bank AG (Niemcy) – 1,337 bln euro
– Crédit Mutuel Group (Francja) 1,105 bln euro.
Czytaj także: Nowa wiceprezes Związku Banków Polskich o edukacji finansowej i obrocie bezgotówkowym
Duży spadek – o 3 miejsca – zanotował natomiast największy włoski pożyczkodawca Intesa Sanpaolo S.p.A, którego aktywa spadły poniżej 1 bln euro.
Bank poinformował, że zmniejszył aktywa ważone ryzykiem w czwartym kwartale 2022 r. przed zmianami regulacyjnymi, aby rozwiać obawy Europejskiego Banku Centralnego dotyczące obliczeń ryzyka.