Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu w górę; polska gospodarka zmierza w kierunku osłabienia

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu w górę; polska gospodarka zmierza w kierunku osłabienia
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - wzrósł o 0,7 pkt m/m do 164,3 pkt w marcu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskaźnik wykazuje tendencję polskiej gospodarki zmierzającą w kierunku osłabienia.

„Spośród ośmiu składowych wskaźnika w marcu br. cztery nieznacznie poprawiły się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, jedna pozostała na niezmienionym poziomie, a trzy uległy pogorszeniu” – czytamy w raporcie.

Spadek tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego

Zdaniem BIEC, najbardziej niepokojący jest spadek tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego, co uwidoczniło się w marcu również w firmach dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Tendencja pogarszania się sytuacji finansowej przedsiębiorstw

Wskazano na utrzymującą się tendencję pogarszania się sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

„Podobnie jak w przypadku zamówień, znaczące pogorszenie stanu finansów nastąpiło w firmach dużych i średnich, a więc tych, które działają na globalnych rynkach” – czytamy dalej.

BIEC w marcu odnotował ponad 20-procentową przewagę firm, oceniających negatywnie zmiany w swej sytuacji finansowej nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa uległa w ostatnich miesiącach poprawie.

Źródło: ISBnews