Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w kwietniu w dół

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w kwietniu w dół
Fot. stock.adobe.com/LogoStockimages
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł o 2,5 pkt m/m do 161,7 pkt w kwietniu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

„Niewielka poprawa wskaźnika z ubiegłego miesiąca okazała się bez znaczenia dla dominującej od kilku miesięcy tendencji do coraz wyraźniej rysującego się spowolnienia gospodarczego. Jego przyczyny znacznie poprzedzają inwazję Rosji na Ukrainę i mają swe korzenie w prowadzonej w ostatnich latach polityce gospodarczej i monetarnej, a w szczególności w nadmiernej stymulacji popytu krajowego, opóźnionej reakcji NBP na wzrost inflacji, wprowadzeniu bez przygotowania zmian w systemie podatkowym, w tym również zmian dodatkowo obciążających przedsiębiorców i podnoszących koszty ich funkcjonowania” – czytamy w raporcie.

Najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miały dane monetarne dotyczące podaży pieniądza M3 oraz zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów, podano.

Nieznaczna poprawa tempa napływu nowych zamówień w przemyśle

Nieznacznie poprawiło się w stosunku do ubiegłego miesiąca tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórstwa przemysłowego.

– czytamy dalej.

Biuro podało, że od jesieni ub.r. przewaga odsetka menadżerów oceniających negatywnie tendencje w gospodarce nad odsetkiem ocen pozytywnych zwiększa się z miesiąca na miesiąc.

Źródło: ISBnews