Wskaźnik Rynku Pracy w marcu na rekordowo niskim poziomie; przed nami drastyczne zmiany?

Wskaźnik Rynku Pracy w marcu na rekordowo niskim poziomie; przed nami drastyczne zmiany?
Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w marcu spadł w Polsce o 0,3 pkt. do 62,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BIEC podaje, że wskaźnik pozostaje na rekordowo niskim poziomie, co odpowiada równie niskiej stopie bezrobocia.

W najbliższym czasie czekają nas najprawdopodobniej drastyczne zmiany na rynku pracy, związane z napływem uchodźców z Ukrainy a w dalszej przyszłości przenoszeniem działalności firm działających na Ukrainie do krajów ościennych.

– napisano w komentarzu.

Trudno formułować nawet krótkoterminowe prognozy dotyczące rynku pracy

W komentarzu do badania wskazano, że obecnie trudno formułować nawet krótkoterminowe prognozy dotyczące rynku pracy.

Czytaj także: Wskaźnik Rynku Pracy w styczniu w dół; trwa dryfowanie w kierunku rynku pracownika >>>

„Znamy mniej więcej kierunek tych zmian, lecz wartości poszczególnych zjawisk trudno dziś oszacować. Nie wiemy, jak wielu uchodźców będzie ubiegać się o legalną pracę, a jaka ich część będzie szukać źródła dochodów w szarej strefie. Ilu spośród uprawnionych do podjęcia pracy zarejestruje się w urzędach pracy i zostanie objętych zasiłkiem dla bezrobotnych, jaka część Ukraińców zechce związać swe losy z Polską na dłużej, a jaka uzna, że jest to dla nich jedynie tymczasowe miejsce pobytu, na drodze do dalszej wędrówki lub powrocie do kraju. Informacje te będą napływać stopniowo a dane statystyczne dotyczące rynku pracy najprawdopodobniej podlegać będą raptownym zmianom” – wskazano.

Źródło: PAP BIZNES