Wrocław na monecie Narodowego Banku Polskiego

Wrocław na monecie Narodowego Banku Polskiego
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską "Wrocław - mała ojczyzna", czytamy w komunikacie NBP.

Narodowy Bank Polski poinformował, że 8 lipca 20201 roku wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł poświęconą Wrocławowi.

Na rewersie monety znalazły się postacie dominikanina bł. Czesława Odrowąża i ks. Henryka Pobożnego. Obydwaj zajmują wyjątkowe miejsce w dziejach miasta.

Awers przedstawia widok na najstarszą część miasta, Ostrów Tumski. Na uwagę zasługuje selektywne złocenie.

Czytaj także: Moneta okolicznościowa NBP „Brama Żuraw w Gdańsku” jest już w obiegu

Moneta w nakładzie 6 tys. sztuk

Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 6000 sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 950 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym  wraz z certyfikatem.

Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Czytaj także: Polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego

Prof. dr hab. Włodzimierz Suleja o historii Śląska i Wrocławia

– Śląsk wraz z Wrocławiem znalazł się w obrębie państwa polskiego u schyłku panowania Mieszka I. Wrocław, od roku 1000 stolica biskupstwa, stał się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich monarchii piastowskiej. Jego znaczenie wzrosło w okresie rozbicia dzielnicowego, zwłaszcza za rządów Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego. […] w XIII w. Wrocław został zniszczony podczas najazdu tatarskiego i uzyskał lokację na prawie magdeburskim. W XIV stuleciu Wrocław wraz z Dolnym Śląskiem stał się częścią korony czeskiej. […] W XVI w. miasto znalazło się we władaniu Habsburgów. W wieku XVIII, po tzw. wojnach śląskich Wrocław został włączony do państwa pruskiego. W niemieckich rękach pozostawał do końca II wojny światowej.

Na jego rozwoju przestrzennym zaważyła decyzja Napoleona z 1807 r. nakazująca rozbiórkę otaczających miasto murów. Kolejny polski okres w dziejach miasta rozpoczął się w 1945 r. Wrocław trzeba było podźwignąć z gruzów, bowiem w końcowej fazie wojny został on przekształcony w twierdzę i broniony do 6 maja 1945 r. W czasach PRL stał się widownią społecznych protestów – od jesieni 1956 r. po narodziny „Solidarności”. Wrocław okazał się autentyczną twierdzą „Solidarności”, zarówno podczas 16 miesięcy jej legalnego istnienia, jak i w stanie wojennym. To wówczas we Wrocławiu narodziła się najradykalniejsza antykomunistyczna organizacja, jaką była „Solidarność Walcząca”. Od 1990 r. stolica Dolnego Śląska to samorządowy Wrocław. […] – przybliża historię miasta prof. dr hab. Włodzimierz Suleja.

Czytaj także: Narodowy Bank Polski uczcił 100. rocznicę Konstytucji marcowej