Wojna z gotówką: Portfel w komórce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.05.foto.052.a.100xDo niedawna klienci banku wybierali oddział, który mieścił się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Teraz to się zmienia, bo pojawiły się internetowe i mobilne usługi bankowe, które dla coraz większej grupy klientów są najwygodniejsze.

Organizacje płatnicze MasterCard i Visa prowadzą testy płatności zdalnych oraz technologii zbliżeniowej NFC wspólnie z systemami kart płatniczych. Aby dokonać zakupu o wartości nieprzekraczającej jednorazowo 10 euro, wystarczy zbliżyć telefon do terminalu w markecie. Przy zakupach o wartości wyższej niż 10 euro do komórki – przed jej zbliżeniem do czytnika – należy wprowadzić hasło. Autoryzacja transakcji odbywa się w trybie on-line, a środki pobierane są z rachunku prowadzonego w banku. Zdaniem ekspertów wraz z wprowadzeniem telefonów komórkowych obsługujących karty SIM działające w technologii NFC, można się spodziewać uruchomienia – jeszcze w tym roku – pierwszych komercyjnych usług płatności mobilnych.

Telefon vs karta płatnicza?

Według ostatniego raportu UKNF płatności dokonywane przy pomocy telefonu lub różnych form komputerów przenośnych podłączonych do sieci nabierają w Polsce coraz większego znaczenia. Niemal wszystkie duże banki mają już od dawna w swojej ofercie usługi mobilne. Najpowszechniej wdrożonymi formami ich świadczenia za pomocą telefonów komórkowych są: SMS Banking, WAP, systemy SIM Toolkit. SMS Banking polega na wykorzystywaniu krótkich informacji tekstowych SMS zarówno w formie powiadomień z banku (usługa push), jak i samodzielnego zlecania przez klienta określonych operacji (usługa pull).

Usługa WAP pozwala na wykonywanie operacji bankowych za pomocą telefonu komórkowego przy wykorzystaniu internetu. Technologia umożliwia klientom m.in. dostęp do informacji o saldzie i obrotach na rachunku, wykonanie przelewu na wcześniej zdefiniowane rachunki, definiowanie zlecenia stałego, zakładanie lokat terminowych.

Telefon komórkowy staje się więc groźnym konkurentem dla infrastruktury pieniądza bankowego, stanowi bowiem wręcz idealne narzędzie do autoryzacji płatności. Jest mały, lekki i tani, zawsze aktywny i multimedialny. Posiada też kartę SIM – doskonałą kartę mikroprocesorową zbudowaną w standardzie EMV, zaawansowaną pod względem aplikacji płatniczych bardziej niż zwykła portmonetka elektroniczna. Liczba telefonów komórkowych na świecie sięga już 3 mld, czyli trzy razy więcej niż liczba komputerów, a w Polsce jest ich więcej… niż Polaków.

ALIANS DLA PIENIĘDZY

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI