Rekomendacje na kryzysk: maj 2011

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.05.foto.098.b.200xOBLIGACJE U KRUTCZENKI

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i DM Banku BPS zorganizowały konferencję pod hasłem "Czwartek z obligacją" poświęconą pozyskiwaniu kapitału poprzez emisję obligacji na rynku Catalyst. W spotkaniu wzięło udział blisko 40 przedstawicieli samorządów i wiodących firm na rynku lokalnym oraz BS-ów z terenu północnego i wschodniego Mazowsza.

Konferencję otworzyli Zbigniew Krutczenko – prezes BS w Ostrowi Mazowieckiej i Jerzy Bauer – wicestarosta powiatu ostrowskiego, Łucja Didkowska z GPW przedstawiła ofertę rynku kapitałowego dla przedsiębiorstw, JST i banków, zaś Jan Kuźma – prezes DM Banku BPS „kuchnię” pracy instytucji maklerskiej. O funkcjonowaniu rynku Catalyst mówił Sobiesław Kozłowski z DM Banku BPS, o własnych doświadczeniach z finansowania inwestycji poprzez emisję papierów dłużnych Jadwiga Kijek – skarbnik miasta Zamość oraz Bartosz Kublik – wiceprezes BS w Ostrowi Mazowieckiej.

ZBIGNIEW KRUTCZENKO, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej:

Integralną częścią naszej działalności jest edukacja finansowa i doradztwo dla klientów. Nie liczymy na wyniki natychmiastowe. Ważne, by przedsiębiorcy i samorządy wiedzieli, że istnieje rynek kapitałowy jako alternatywa dla finansowania klasycznym kredytem. Bank, z którym współpracują, może w każdej chwili udzielić im wszelkiej pomocy, by mogli skorzystać z tej oferty.

Nie jest wykluczone, że rosnące potrzeby pożyczkowe jednostek samorządu terytorialnego czy mniejszych firm będą musiały być realizowane częściowo na publicznym rynku papierów dłużnych. Wskazują na to doświadczenia wysoko rozwiniętych państw Unii Europejskiej. Dlatego stworzenie giełdy Catalyst na GPW i otwarcie jej dla notowań obligacji spółdzielczych oceniam jako bardzo dobre posunięcie.

REPUTACJA PŁATNICZA FIRMY

Nowa ustawa o BIG, zagwarantowała przedsiębiorcom ze wszystkich branż, a także konsumentom oraz JST pobieranie raportów z biur informacji gospodarczej, o zadłużeniu firm i osób fizycznych. Z przeprowadzonych przez Pentor badań opinii publicznej wynika, że 67 proc. polskich firm weryfikuje swoich kontrahentów. Informacji o swoich partnerach nie zbiera natomiast 29 proc. przedsiębiorców, a 4 proc. nie ma wiedzy na temat takich praktyk. – Warto być przezornym i zebrać jak najwięcej danych o kontrahencie, niż działać po szkodzie. Duże zbiory informacji o dłużnikach oferuje BIG InfoMonitor, który jako jedyny spośród wszystkich BIG-ów w Polsce ma dostęp do baz bankowych – BIK i ZBP. W sumie firma dysponuje wglądem do 5,6 mln danych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów – komentuje Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor S.A.

Ustawa gwarantuje każdemu możliwość pobrania raportu o sobie, bez potrzeby podpisywania jakiejkolwiek umowy. Oznacza to, że właściciel firmy może sprawdzić, czy figuruje jako dłużnik w rejestrze dłużników BIG i raz na pół roku taki raport może uzyskać bez żadnych opłat. Przedsiębiorca może pobrać raport o sobie przez internet, np. na stronie www.BIG.pl, listownie lub bezpośrednio w siedzibie BIG. Warto również zapoznać się raportem z rejestru zapytań. Z niego może dowiedzieć się, kto w przeciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o jego zadłużenie i jakie informacje otrzymał. Składanie zapytań w BIG umożliwia ustawa o BIG, na mocy jej zapisów np. pracownik banku lub określonej firmy może skierować do BIG zapytanie, aby sprawdzić, czy płacimy regularnie nasze rachunki za telefon, światło, gaz, faktury, czy terminowo ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI