Wojna z gotówką (44): Karty z antenką

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.05.foto.40.a.100xW jaki sposób chcielibyśmy dokonywać płatności - gotówką, kartą czy z pomocą telefonu komórkowego? Badania Philipsa i Visa wskazują na przychylne przyjęcie przez klientów zbliżeniowej metody płatności opartej na bezprzewodowej łączności bliskiego zasięgu (NFC).

Technologia NFC ułatwia bezpieczną bezprzewodową łączność na niewielką odległość pomiędzy urządzeniami elektronicznymi, jak np. telefony komórkowe, przenośne komputery czy terminale płatnicze. W połączeniu z metodą płatności zbliżeniowych (bezstykowych) technologia ta pozwala na bezpieczne i wygodne zakupy z użyciem urządzeń przenośnych, takich jak telefon komórkowy. Można za jej pomocą dokonywać transakcji w kilku wariantach – np. zakup w barku kawowym, ściągnięcie na swoje urządzenie zapowiedzi filmu w sklepie DVD, zakup w sklepie telewizyjnym, czy też nabycie biletów z tzw. inteligentnego e- plakatu.

Plastik z podwójnym interfejsem

Według ekspertów optymalnym rozwiązaniem jest zintegrowanie 2 systemów: mikroprocesora EMV oraz karty w technologii bezstykowej. Karta z podwójnym interfejsem pozwoli na dołączenie wielu nowych aplikacji oraz wpłynie na szybkość transakcji. Umożliwi wykorzystywanie kart w systemach transportu publicznego i transakcji w punktach handlowo-usługowych, gdzie podstawą jest szybkość dokonania zakupu, np. fast foody, stacje benzynowe, kioski.

W Polsce pierwsze banki i agenci rozliczeniowi są w trakcie certyfikacji umożliwiającej wydawanie oraz akceptację zbliżeniowych kart Visa payWave łączących zalety technologii kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej. By zapłacić, wystarczy zbliżyć kartę Visa payWave do czytnika, zaś przeprowadzenie transakcji trwa niecałą sekundę.

Karty w standardzie EMV wydaje obecnie 19 banków, pozostałe prowadzą proces wymiany kart magnetycznych. W system akceptacji kart z mikroprocesorem zaangażowanych jest kilku dużych agentów rozliczeniowych m.in. eService, First Data Polska (PolCard), Polbank EFG oraz Centrum Kart i Czeków Pekao. Karty EMV akceptuje ponad 70 proc. terminali, zaś zbliżeniowe około 1000 POS-ów.

Zbliż i płać

Bank Zachodni WBK rozpoczął wydawanie debetowych kart Visa Electron<30 payWave na jesieni 2008 r.; standardowo wyposaża w nie młodych ludzi przed trzydziestką zakładających konto osobiste w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Proces wdrażania tego standardu ...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI