Wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. można już zwiedzać

Wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. można już zwiedzać
Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Źródło: Bank Pekao S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 15 listopada 2021 roku gromadzoną przez dziesięciolecia przez Pekao S.A. kolekcję dzieł sztuki można oglądać, odwiedzając na stronie Banku wirtualną galerię. Symbolicznemu otwarciu galerii towarzyszyło przekazanie dwóch eksponatów z kolekcji do zbiorów Muzeum na Zamku Królewskim oraz Muzeum Narodowemu w Warszawie, poinformował w komunikacie Bank.

Prawie 1200 wartościowych eksponatów liczą zbiory sztuki, które – w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji poczynionych przez Bank w latach ’90 – stały się własnością Banku Pekao S.A.

W skład kolekcji wchodzą zarówno dzieła twórców sztuki dawnej takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski, jak również prace współczesnych artystów, m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego i Bożenny Biskupskiej.

W kolekcji znajdują się także rzeźby oraz meble, lampy i zegary – z XIX i XX wieku. Do zasobów banku należą również wybitne dzieła sztuki regionalnej oraz 116 pozycji, które weszły do kolekcji w wyniku współpracy Pekao z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Czytaj także: Dokument czasu, miejsca i pokolenia: mBank tworzy kanon młodego polskiego malarstwa

Nie tylko finanse, również CSR, edukacja i promocja kultury

Bank Pekao S.A., który od początku swojej historii dba nie tylko o finanse Polaków, ale także ma na względziepromowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą, postanowił, że udostępni szerokiej publiczności swoją kolekcję sztuki. W tym celu stworzył wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.

– Jest to miejsce, gdzie nieodkryte dotąd losy najcenniejszych eksponatów z naszej kolekcji ujrzą światło dzienne.

Na stronie galerii pojawią się też informacje na temat bieżących wydarzeń kulturalnych, w które Bank Pekao jest zaangażowany – mówi Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.  

Prawie 1200 wartościowych eksponatów liczą zbiory sztuki, które – w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji poczynionych przez Bank w latach ’90 – stały się własnością Banku Pekao S.A.

– Ministerstwo Aktywów Państwowych poprzez Spółki Skarbu Państwa i podmioty zależne, kierując się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, wspiera i promuje polską kulturę.

Jednym z założeń projektu wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. jest zapraszanie do współpracy instytucji kultury, które będą mogły wraz z Bankiem podjąć badania naukowe czy działania edukacyjnezaznacza wicepremier Jacek Sasin.

Uroczyste otwarcie Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A.
Uroczyste otwarcie wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Źródło: Bank Pekao S.A.

Współpraca z ASP w Warszawie

Na początek Pekao nawiązał współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, która produkuje filmy promujące dzieła sztuki z kolekcji Banku.

Pierwszym z nich będzie relacja z wystawy w londyńskiej William Morris Gallery, gdzie po raz pierwszy na tak szeroką skalę pokazano dorobek młodopolskich artystów. Na tej właśnie ekspozycji zaprezentowano „Bratki” Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Banku.

Czytaj także: Polacy inwestują w dzieła sztuki, rok 2020 był rekordowy

Darowizny dla muzeów

W trakcie uroczystości symbolicznego otwarcia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. dokonano także darowizny dwóch dzieł z kolekcji Banku.

Muzeum na Zamku Królewskim otrzymało tapiserię z XVI wieku autorstwa Cornelisa de Ronde pt. „Porwanie Heleny przez Parysa”. Dzieło o wymiarach 320 x 260 cm jest wykonane z jedwabiu i wełny.

Z kolei Muzeum Narodowemu w Warszawie przekazano srebrną szkatułę na biżuterię z początku XVIII wieku wykonaną przez Daniela Friedricha von Mylius o wymiarach 18,5 x 26,5 x 20,5 cm i wadze 959 g.

Bank Pekao zakupił szkatułę w 1996 roku, a tapiserię rok później. Dziś ich wartość wynosi blisko 400 tysięcy złotych. Dzieła od momentu zakupu przez Bank pozostawały w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego.

Wirtualna Galeria Sztuki Banku Pekao dostępna jest pod adresem:  https://www.pekao.com.pl/galeria-sztuki

Źródło: Bank Pekao SA