Banki: Banki powoli wychodzą na prostą

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Z piętnastu banków notowanych na GPW zaledwie czterem udało się poprawić w III kwartale zysk netto w stosunku do roku poprzedniego. Pozostałe zanotowały większy lub mniejszy regres. A dwa wykazały stratę.

Marek Kwiatkowski

Choć banki z kwartału na kwartał poprawiają swoje wyniki. Jednak przy porównaniu rok do roku efekty są jeszcze bardzo słabe. Należy jednak podkreślić, że niektórym instytucjom udało się w trudnych warunkach poprawić swoje wyniki.

Decydujące znaczenie dla osiąganych wyników przez banki w III kwartale miało m.in. podwyższenie marż kredytowych, wyższe przychody prowizyjne z akcji kredytowej czy obsługi kart płatniczych.

Zysk i rezerwy

W III kwartale 2009 r. kilka banków zaskoczyło bardzo pozytywnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie tylko udało im się poprawić zysk, ale również inne wskaźniki finansowe. Były to m.in.: Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, Nordea Bank czy Bank Handlowy.

Niestety, wciąż jeszcze w wielu przypadkach na osiągnięty wynik netto w ostatnich trzech miesiącach miały wpływ m.in. odpisy i rezerwy. Pod tym względem były jednak często niższe niż oczekiwał tego rynek, co ze zrozumiałych względów zostało przyjęte pozytywnie przez inwestorów. Nadal jednak kwoty, jakie banki rezerwują, wciąż są stosunkowo wysokie. ING BSK na przykład oszacował, że w III kwartale jego koszty ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI