Wierzytelności w firmach windykacyjnych wzrosły o 8,3% r/r, do 163,6 mld zł w III kw. 2023 r.

Wierzytelności w firmach windykacyjnych wzrosły o 8,3% r/r, do 163,6 mld zł w III kw. 2023 r.
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nominalna wartość wierzytelności obsługiwanych przez należące do Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) firmy windykacyjne wyniosła 163,6 mld zł na koniec III kw. 2023 r., czyli o 8,3% więcej niż rok wcześniej, podał ZPF w raporcie „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”. Wartość wskaźnika Barometru Rynku Wierzytelności spadła o 2,4 pkt. kw/kw do 65,6 pkt.

„Badane przez ZPF podmioty z rynku zarządzania wierzytelnościami podały, że w ich portfelach znajduje się 18,9 mln sztuk wierzytelności. Ich wartość sięgnęła 163,6 mld zł. Ta kwota wzrosła o 12,6 mld zł (+8,3%) r/r.” – czytamy w komunikacie.

Przeciętna wartość pojedynczego zobowiązania wzrosła w ciągu roku o 7,7% do 8,68 tys. zł. Co piąta osoba (21,2%) posiadająca zobowiązanie w firmie windykacyjnej to tzw. multidłużnik. Ten odsetek wzrósł o 0,9 pkt proc. w ujęciu rocznym, podano.

„Ankietowane firmy zwracają uwagę, że najwyższą jednostkową wartość zadłużenia można przypisać wierzytelnościom zarządzanym na zlecenie banków – wynosi ona średnio 13,8 tys. zł. Niższe są np. kwoty od instytucji pożyczkowych (4,1 tys. zł) oraz operatorów telekomunikacyjnych (1,1 tys. zł)” – czytamy także.

Czytaj także: Ważne zmiany dla klientów instytucji finansowych. Co przyniesie 2024 rok?

Barometr Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF)

ZPF opublikował również wskaźnik nastrojów wśród menedżerów z branży zarządzania wierzytelnościami: Barometr Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). Jego najnowszy odczyt to 65,6 pkt.

Wskaźnik spadł po raz trzeci z rzędu. Wśród czynników, które miały na to wpływ, można wymienić m.in.: spadek nastrojów w zakresie oceny bieżącej sytuacji finansowo-majątkowej instytucji zarządzania wierzytelnościami.

„Z drugiej strony, duży wpływ na wyniki mogła mieć niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza, w tym wybory parlamentarne, które oddziaływały na wiele aspektów życia gospodarczego” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.

Wskazał jednak, że prognozy dla rynku są bardziej optymistyczne. Świadczy o tym najnowszy odczyt wskaźnika wyprzedzającego (BRW-ZPFw) na poziomie 72,5 pkt.

Czytaj także: Rekord zaległości finansowych Polaków

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej.

W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku.

Czytaj także: Miliard złotych nieuregulowanych płatności pokolenia Z

Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych / ZPF