Większość Polaków zarabia mniej niż wynosi średnie wynagrodzenie

Większość Polaków zarabia mniej niż wynosi średnie wynagrodzenie
Źródło: AdobeStock Rawpixel.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co kilka lat – zawsze w październiku - Główny Urząd Statystyczny przeprowadza reprezentacyjne badania struktura wynagrodzeń. Badanie pozwala na szczegółową analizę zróżnicowania wynagrodzeń miesięcznych i godzinowych z uwzględnieniem cech osób fizycznych, takich jak płeć, wiek, poziom wykształcenia, staż pracy, wykonywany zawód, a także cech charakteryzujących zakłady pracy tych osób, m.in. rodzaj działalności, sektor własności, wielkość zakładu i położenie geograficzne. Ostatnie badanie dotyczy października 2022 roku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło wówczas 7001,28 zł. Wynagrodzenia w wysokości mniejszej lub równej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu brutto otrzymywało 70,9% kobiet i 61,9% mężczyzn. To wynika z faktu, że rozkład wynagrodzeń nie jest normalny (to znaczy symetryczny), ale logarytmicznie normalny.

Średnią podnoszą osoby z wysokimi zarobkami, których jest jednak mniej niż tych z zarobkami niskimi. Większość pracowników – prawie 30% uzyskuje wynagrodzenie od 50% do 75% średniego, a jedynie 14% wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 100%-125% średniego wynagrodzenia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 17,6% wyższe od wynagrodzenia kobiet.

Najwyższe wynagrodzenia w dziale informacja i komunikacja

W grupie pracowników, którzy otrzymali od 100,0% do 200,0% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto znalazło się 27,5% zatrudnionych. Przynajmniej dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto otrzymało blisko 8,2% mężczyzn i blisko 4,1% kobiet.

Najwyższe wynagrodzenie brutto w październiku 2022 zanotowano w sekcji PKD „Informacja i komunikacja”.  Było ono wyższe od przeciętnego wynagrodzenia ogółem o 77,8%. W tej sekcji  zarówno mężczyźni, jak i kobiety osiągali najwyższe wynagrodzenie.

Najniższe wynagrodzenie otrzymywali pracownicy zatrudnieni w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia”. Ich przeciętne wynagrodzenie stanowiło zaledwie 66,1% przeciętnego wynagrodzenia ogółem.

Wyżsi urzędnicy zarabiają najlepiej

Badanie GUS dostarcza też danych na temat zróżnicowania przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w podziale na zawody. W tej informacji dane są prezentowane w układzie wielkich grup zawodów, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności (KZiS).

W październiku 2022 r. zatrudnieni zaliczani do dwóch wielkich grup zawodów „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy” oraz „Specjaliści” otrzymali przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto powyżej średniej. Przy czym wynagrodzenia zatrudnionych w zawodach zaliczanych do pierwszej z wymienionych grup były wyższe od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto ogółem o 79,6%, a  „Specjalistów” o 20,8%.

„Pracownicy wykonujący prace proste” oraz „Pracownicy usług i sprzedawcy” otrzymywali przeciętne miesięczne wynagrodzenie niższe o ponad ⅓ od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto.

Porównując strukturę wynagrodzeń w 2022 roku z latami wcześniejszymi nie dostrzegamy większych zmian, choć nastąpiło niewielkie zmniejszenie różnic.

W październiku 2014 roku pracownicy otrzymujący miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto mniejsze lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu dla gospodarki narodowej stanowili 66,0% ogółu pracowników.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl