Wiceprezeska Strong Women in IT o AI i o kobietach w branżach technologicznych

Wiceprezeska Strong Women in IT o AI i o kobietach w branżach technologicznych
Małgorzata Gryz,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Małgorzatą Gryz, wiceprezeską Strong Women in IT rozmawialiśmy podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych o reprezentacji kobiet w branżach technologicznych oraz o przyszłości sztucznej inteligencji.

„Statystycznie, jeśli popatrzymy na zarządy największych firm informatycznych w Polsce, to kobiety stanowią w tylko 10%” – przyznała Małgorzata Gryz.

„Natomiast jeśli popatrzymy na liczbę kobiet proporcjonalnie do mężczyzn w branży, to ona rośnie z roku na rok. Dzisiaj mamy proporcję mniej więcej 25 do 75 i mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że branża IT jest inspirująca, ciekawa, i że kobiety mają w niej fantastyczne możliwości rozwojowe” – dodała.

Przypomniała, że jeszcze niedawno na kierunkach informatycznych, na politechnikach, na kilkuset studentów były tylko 3 Kobiety. Obecnie ta proporcja już nie jest tak ekstremalnie przechylona w stronę mężczyzn.

„Jednak chciałabym podkreślić, że obecnie wcale nie trzeba ukończyć studiów informatycznych i być z pierwszego wykształcenia informatyczką, aby zarządzać firmą informatyczną. Sama jestem tego przykładem. Mam koleżanki, które z zupełnie innym backgroundem weszły do IT i doskonale sobie radzą”- stwierdziła.

Czytaj także: Prezes ZBP o AI Act i bezpieczeństwie polskich banków

AI – byle było mądrze i bezpiecznie

Dalszą część naszej rozmowy poświęciliśmy omówieniu niektórych tematów poruszanych podczas debat i prezentacji na Kongresie FTB.

Małgorzata Gryz zwróciła szczególną uwagę na prezentację profesora Piotra Płoszajskiego, który mówił, że już wkrótce sztuczna inteligencja będzie ludzką inteligencją.

Jednak na nasze pytanie czy po wysłuchaniu szeregu wystąpień podczas Kongresu FTB można z pełną odpowiedzialnością przewidzieć w jakim kierunku będą zmierzały technologie, a w szczególnie sztuczna inteligencja – odpowiedziała:

„Nie śmiałabym odpowiedzieć na to pytanie, mimo, że z branżą IT jestem związana od 23 lat. Profesor Płoszajski też nie odpowiedział na to pytanie.

Myślę,  że wniosek jaki płynie z dzisiejszego dnia jest taki, że sztuczną inteligencję musimy polubić, mimo pewnych niechęci do niej,  które wciąż, być może, w nas drzemią.

A w jakim kierunku to wszystko pójdzie? Tego nie wiemy. Byle było mądrze i bezpiecznie.”

Czytaj także: Technologie, które służą misji Biura Informacji Kredytowej (BIK)

Źródło: BANK.pl