Wiceprezes Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. o transformacji cyfrowej w Zrzeszeniu BPS

„Zarząd Banku BPS spotkał się z zarządem SGB-Banku. Tematem i celem spotkania była współpraca, którą jako zrzeszenia chcemy nawiązać. Jednym z obszarów współpracy będzie transformacja cyfrowa, w szczególności rozwiązania technologiczne, nad którymi moglibyśmy wspólnie pracować. Chodzi o występowanie jako tak zwana grupa zakupowa do dostawców usług technologicznych, z którymi banki obydwu zrzeszeń współpracują” – mówił Tomasz Gromada.
Na pytanie o przebieg transformacji cyfrowej w Zrzeszeniu BPS, Tomasz Gromada wymienił realizowany projekt Funkcjonalności Kartowe Online (FKO). W jego ramach Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS wydają już kartę wielowalutową, a wkrótce będą miały możliwość wydawania karty wirtualnej i sprawnego zarządzania kartami w bankowości internetowej oraz mobilnej.
Na horyzoncie Zrzeszeniowa Hurtownia Danych i wspólna infolinia
„Część banków już udostępniła klientom w swoich aplikacjach mobilnych możliwość zmiany limitów na karcie, blokowania i odblokowania kart, wnioskowania o nowe karty – w tym wielowalutową. Ten projekt chcemy skończyć w tym roku” – mówił.
Kolejny duży projekt Zrzeszenia BPS dotyczy cyberbezpieczeństwa, czyli Zrzeszeniowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (Security Operations Center). Jak zaznaczył prezes Gromada, ponad 300 banków w Zrzeszeniu już korzysta z usługi Threat Intelligence. Natomiast z usługi EDR – Endpoint Detection and Response i wsparcia Zespołu SOC–294 banki.
W ramach SOC są też usługi fakultatywne, takie jak skaner podatności. Po tę usługę sięgnęło już 216 banków.
Mówiąc o projektach realizowanych w bliższej i dalszej przyszłości w Zrzeszeniu, wiceprezes Banku BPS wskazał w pierwszej kolejności na Zrzeszeniową Hurtownię Danych. Tu wymienił m.in. przeniesienie sprawozdawczości na bank zrzeszający, wspólny AML, scoring, narzędzia BI dla kadry menedżerskiej.
Kolejny planowany projekt to wspólna infolinia dla banków w Zrzeszeniu.
Grupa BPS zamierza także wzbogacić swoje aplikacje mobilne o nowe funkcjonalności zawierające winiety na autostrady, usługi parkingowe, czy międzynarodowy internet na kartę eSIM.
Pomysł na wykorzystanie BNPL
Prezes Gromada mówił też o pracach nad wykorzystaniem AI przez Banki Spółdzielcze – na początek do gromadzenia wszelkiego rodzaju dokumentacji, regulacji i danych.
„W Zrzeszeniu BPS mamy wypracowaną ścieżkę usług, które chcemy realizować, m.in. trwały nośnik, platformę edukacyjną, czy BNPL (buy now-pay later). W przypadku BNPL jesteśmy na bardzo wczesnym etapie, dopiero analizujemy rosnący rynek tej usługi. Chcielibyśmy skonstruować model w ten sposób, aby
to Banki Spółdzielcze mogły być podmiotami finansującymi kredyty krótkoterminowe klientów. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac w tym obszarze” – mówił prezes Gromada.
Na zakończenie rozmowy prezes Gromada odniósł się do kwestii fundamentalnej dla rozwoju cyfrowych usług bankowych.
Z uwagi na fakt, że placówki Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS działają na terenie całego kraju, nawet w najmniejszych miejscowościach, to jeszcze nie wszystkie mają dostęp do szybkiego internetu.
„90% placówek banków Zrzeszenia BPS ma dostęp do szybkiego internetu. Prowadzimy rozmowy z operatorami jak doprowadzić łącza szybkiego internetu do wszystkich placówek bankowych. Chcemy podnieść prędkość na łączach internetowych i dostosowywać ją do potrzeb Zrzeszenia. Zamierzamy zbudować profesjonalną sieć backupu, czyli łącz zapasowych i nad tym projektem już rozpoczęliśmy prace” – powiedział Tomasz Gromada.