Tarcza antykryzysowa: nowe instrumenty wsparcia dla branży transportowej, 1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

Tarcza antykryzysowa: nowe instrumenty wsparcia dla branży transportowej, 1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki
Jadwiga Emilewicz Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przygotował nowe instrumenty wsparcia, adresowane głównie do przedsiębiorstw transportowych, narażonych na straty w związku z pandemią koronawirusa, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
.@JEmilewicz: rząd przygotował nowe instrumenty wsparcia, adresowane głównie do przedsiębiorstw transportowych, narażonych na straty w związku z pandemią #koronawirus.a #COVID19 #transport @MinRozwoju

„Jedną z branż, która w pierwszym etapie [epidemii] została najbardziej dotknięta była właśnie branża transportowa. […] Jednocześnie jest ona jedną z największych, wypracowuje około 15% polskiego PKB. Zatem to jeden z najważniejszych pracodawców na polskim rynku” – powiedziała Emilewicz podczas telekonferencji.

Przypomniała, że ponad połowa firm transportowych to firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które mają małe bufory finansowe; w związku z tym nagły kryzys jest dla nich bardzo trudny do udźwignięcia.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Stąd też pomysł przygotowania rozwiązań, skierowanych głównie do branży transportowej. Z taką inicjatywą wystąpiła Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Ponad 70% floty transportowej jest leasingowane

Emilewicz przypomniała, że ponad 70% floty transportowej jest leasingowane.

„Dzisiaj małe i średnie firmy będą miały trudności w spłacie. Stąd propozycja Agencji Rozwoju Przemysłu, która uruchamia własny instrument w spłacie ARP Leasing, który będzie wspierał firmy w spłacie należności” – powiedziała.

Kwota leasingu może sięgnąć 5 mld zł netto

Wyjaśniła, że kwota leasingu może sięgnąć 5 mld zł netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat. Będą mogli z tego korzystać zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i małe i średnie firmy.

„Dodatkowo jeszcze dziś ARP uruchamia inny instrument. […] Są to pożyczki obrotowe, finansujące wypłatę wynagrodzeń. Te pożyczki pozwolą wypłacić, pokryć koszty wynagrodzenia netto w firmach przez okres do dwóch lat” – dodała.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

ARP S.A. poinformowała w środę, że przeznaczy  1,7 mld zł na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

– Produkty finansowe oferowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu pozwolą przedsiębiorstwom na przetrwanie trudnego okresu związanego z wprowadzeniem stanu epidemii. Zasady ich przyznawania zostały dostosowane do obecnych realiów rynkowych, proponujemy kilkuletnie okresy finansowania oraz wydłużone okresy karencji. Jesteśmy przekonani, że polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza z branży transportowej, dzięki temu wsparciu przetrwają ten trudny czas i będą w stanie zagwarantować utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy – wyjaśnił w komunikacie prasowym Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Instrumenty wsparcia

Leasing operacyjny z karencją w spłacie

Leasing operacyjny z karencją w spłacie skierowany jest do podmiotów sektora transportowego, które – w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Przeznaczony jest na refinansowanie posiadanych leasingów w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych. Kwota leasingu sięgać może 5 mln zł netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat. Karencja w spłacie rat leasingowych może wynieść nawet 12 miesięcy (co w przypadku kosztów leasingu standardowego ciągnika siodłowego z naczepą może wzmocnić bieżącą płynność spółki kwotą ok. 111 tys. zł).

Pożyczka obrotowa

Pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP pozwoli na sfinansowanie kosztów wynagrodzeń netto w firmach przez okres do 2 lat (wynagrodzenia trafią bezpośrednio na konta pracowników), przy wydłużonym okresie karencji do 12 miesięcy.

Pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym

Z kolei pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym będzie mogła wynosić od 0,8 mln zł do 5 mln zł, okres finansowania będzie sięgał do nawet 6 lat, zaś okres karencji zostanie wydłużony do 15 miesięcy.

Od 6 maja przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych instrumentów, będą mogli składać wnioski o pożyczki i refinansowanie leasingu przez internet.Nowy system to wyjątkowe rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i bezpieczne składanie wniosków. Dzięki temu dofinansowanie można otrzymać bez wychodzenia z domu. Pod adresem www.arp-tarcza.pl działa Portal Klienta. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje na temat nowych produktów ARP S.A. oferowanych przedsiębiorcom w związku z trwającym czasem pandemii i jej skutkami. Przedsiębiorca może na portalu zapoznać się z ofertą, wybrać odpowiedni dla siebie produkt, a następnie złożyć wniosek przez internet. Proces składania wniosku odbywa się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego do uwierzytelnienia oraz elektronicznego podpisywania wniosku.

Nowe narzędzie oferuje szybki, bezpieczny i intuicyjny model składania wniosków. Po uwierzytelnieniu, przedsiębiorca składający wniosek wprowadza NIP lub Regon, a dane jego firmy są automatycznie pobierane przez system z bazy danych GUS. W zależności od wybranego produktu, przedsiębiorca wprowadza kolejne informacje, załącza niezbędne dokumenty, czy zaznacza właściwe oświadczenia. Po wprowadzeniu wymaganych danych kompletny wniosek zostaje wyświetlony, a przedsiębiorca po jego sprawdzeniu podpisuje go, przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego i wysyła automatycznie do ARP S.A.

W całym procesie fundamentalne znaczenie ma fakt, że w całości można go przeprowadzić w trybie online. Jest to możliwe dzięki ostatnim zapisom przyjętym w rekomendacjach rządu z tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. Dają one możliwość zawierania i aneksowania umów w formie dokumentowej, a nie, jak dotychczas, obligatoryjnie w formie pisemnej. Niezbędne informacje będzie można uzyskać na infolinii Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: ISBnews