Wicepremier Emilewicz: wakacje kredytowe będą kosztować sektor bankowy około 1 mld zł

Wicepremier Emilewicz: wakacje kredytowe będą kosztować sektor bankowy około 1 mld zł
Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trzymiesięczne wakacje kredytowe, które wprowadza przyjęta przez Sejm ustawa o odpłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-1 kosztować mają banki łącznie około 1 mld zł, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier @JEmilewicz: trzymiesięczne #WakacjeKredytowe kosztować mają #banki łącznie około 1 mld zł #kredyty #koronawirus #COVID19

Zaznaczyła, że z rozwiązania skorzysta maksymalnie 850-900 tys. osób.

„Jeżeli chodzi o wartość, to korzyść dla beneficjentów [wakacji kredytowych] w sumie nie powinna przekroczyć 1 mld zł. Jeżeli zaś chodzi o wyniki sektora bankowego, […] myślimy, że ten 1 mld zł to jest wartość do udźwignięcia ” – powiedziała Emilewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Z trzymiesięcznych wakacji kredytowych dotyczącym kredytu hipotecznego bądź konsumenckiego kredytobiorca będzie mógł skorzystać w sytuacji utraty pracy bądź znaczącego obniżenia dochodu. W przypadku małżeństw – także w sytuacji, gdy jeden z małżonków stracił pracę.

Wakacje kredytowe dotyczą tych kredytów, gdzie okres spłaty wynosi ponad 6 miesięcy, a umowa została zawarta przed 11 marca 2020 r.

„To rozwiązanie ma pomóc w tym trudnym czasie w sytuacji, gdy jeden z małżonków znajduje się na postojowym bądź […] stracił pracę, aby spokojnie móc przejść przez ten trudniejszy okres poszukiwania kolejnego źródła dochodu” – wskazała Emilewicz.

Czytaj także: Tarcza 4.0: ZBP zgłasza uwagi do propozycji ustawowych wakacji kredytowych >>>

Zaznaczyła, że w systemie bankowym funkcjonuje ponad 2 mln kredytów hipotecznych, o średniej kwocie pozostałej do spłaty w wysokości około 195 tys. zł oraz 22,5 mln kredytów konsumenckich o średniej wysokości około 8 tys. zł.

„W ustawie daliśmy komfort także sektorowi bankowemu. […] [Wakacje kredytowe] nie są bezwarunkowe; nie jest to dla każdego, ale dla tych, którzy naprawdę zostali dotknięci skutkami pandemii” – podkreśliła wicepremier.

Czytaj także: KNF: zysk netto sektora bankowego spadł o 43,8 proc. rdr w okresie styczeń kwiecień 2020 r. >>>

Możliwość zawieszenia spłaty dotyczy kredytu hipotecznego i jednego kredytu konsumenckiego w jednym banku. W przypadku kredytów w wielu bankach – osoba uprawniona będzie mogła w każdym można zawiesić jeden kredyt hipoteczny i jeden konsumencki.

Ustawa jest obecnie na etapie prac senackich.

Źródło: ISBnews