WHO: liczba szczepień w Europie zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19

WHO: liczba szczepień w Europie zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba wykonanych szczepień przeciw Covid-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii - ocenił w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Zaapelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem podczas podróży.

Państwa powinny wyciągnąć wnioski z nawrotu fali zakażeń po zeszłorocznym sezonie letnim, mimo realizowanych obecnie programów szczepień. Dotychczas tylko 30 proc. mieszkańców Europy zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19, co nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali zakażeń koronawirusem – wskazał Kluge na konferencji prasowej.

Czytaj także: Paszporty szczepionkowe od 1 lipca: PE dał zielone światło dla unijnych certyfikatów Covid-19 >>>

„Jeżeli zdecydujecie się na podróże, podróżujcie rozważnie. Bądźcie świadomi ryzyka (…)” – apelował.

Jak dodał, „wraz ze wzrostem liczby spotkań towarzyskich, wzmożoną mobilnością ludzi, organizacją dużych festiwali i wydarzeń sportowych w nadchodzących dniach i tygodniach Biuro Regionalne WHO dla Europy apeluje o rozwagę”.

Łagodzenie obostrzeń w 36 z 53 państw kontynentu

W ostatnich miesiącach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zgonów i hospitalizacji spadła, co pociągnęło za sobą łagodzenie obostrzeń w 36 z 53 państw kontynentu.

Dyrektor regionalny WHO mówił również o „wysokiej transmisyjności” tzw. wariantu indyjskiego koronawirusa, który jest obecny w Europie.

Źródło: PAP BIZNES