We wrześniu podwyżka stóp procentowych bardzo możliwa

We wrześniu podwyżka stóp procentowych bardzo możliwa
Fot. stock.adobe.com / tonsnoei
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli nie pojawią się niespodzianki w danych, to EBC prawdopodobnie będzie musiał ponownie podnieść stopy procentowe we wrześniu - poinformował członek Rady Prezesów EBC, Robert Holzmann.

Przyłączając się do jastrzębich członków EBC, którzy również naciskają na kolejną podwyżkę stóp procentowych, Robert Holzmann powiedział w wywiadzie, że gospodarce nie grozi recesja, a napięta sytuacja na rynkach pracy oznacza, że związki zawodowe mogą wywalczyć duże podwyżki płac.

„Nie mamy jeszcze jasności, jeśli chodzi o inflację” – powiedział Holzmann, dodając, że będzie obserwował wszystkie napływające informacje, aby ocenić ryzyko dla cen.

„Jeśli nie będzie żadnych dużych niespodzianek, widzę argumenty za kontynuowaniem podwyżek stóp procentowych bez robienia przerwy” – dodał.

Inflacja w strefie euro jeszcze niepokonana

Opinie Holzmanna wpisują się w nasilającą się debatę na temat jednej z najbardziej dyskutowanych decyzji od czasu, gdy EBC zaczął podnosić stopy procentowe w lipcu ubiegłego roku, ponieważ decydenci oceniają, czy gospodarka słabnie na tyle, aby stłumić inflację czy też muszą dokonać kolejnej podwyżki.

„Lepiej jest szybciej osiągnąć szczytową stopę procentową, co oznacza również, że w końcu możemy wcześniej zacząć schodzić niżej” – powiedział Holzmann dodając, że EBC nadal pozostaje „nieco w tyle” w walce z inflacją.

Zapytany, czy oznacza to, że podwyżki stóp procentowych mogą być kontynuowane po wrześniu, powiedział: „kiedy osiągniemy stopę depozytową na poziomie 4 proc., wtedy będziemy dyskutować ponownie”.

Dane o inflacji w czwartek

Holzmann od dawna jest jednym z najbardziej jastrzębich decydentów. Bankierzy EBC, o podobnych poglądach, z Niemiec i Łotwy – Joachim Nagel i Martins Kazaks – zasygnalizowali w wywiadach, że również skłaniają się ku kolejnej podwyżce.

Mario Centeno z Portugalii, bardziej gołębi członek EBC, ocenił, że pojawiające się ryzyko pogorszenia koniunktury uzasadnia ostrożność. Holzmann uważa jednak, że nie jest to moment na wahania.

Prezes Christine Lagarde, w przemówieniu w Jackson Hole w piątek, unikała wysyłania jakichkolwiek jasnych sygnałów na temat nadchodzącej decyzji EBC, mimo że przyznała, że inflacja pozostaje niepokonana w strefie euro.

Zaktualizowane dane dotyczące cen konsumpcyjnych za sierpień zostaną opublikowane w czwartek, podczas gdy ostateczna ocena wyników gospodarczych regionu w drugim kwartale będzie dostępna tydzień później.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się w dniach 13-14 września.

Źródło: PAP BIZNES