We wrześniu ’24 konsumenci oraz przedsiębiorcy chętniej sięgają po kredyty, PENGAB wzrósł o 3,3 pkt. m/m
– W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano poprawę odczytów m/m dla rynku kredytów mieszkaniowych o 13 pkt. oraz kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych o 4 pkt.
Dla rynków kredytów inwestycyjnych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw odnotowano m/m znaczącą korektę prognoz sześciomiesięcznych.
W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano pozytywne zmiany.
Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw to 13 pkt. – wzrosły o 7 pkt. m/m, a r/r o 34 pkt.
W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano wzrost o 8 pkt. m/m. Obecnie wynosi 2 pkt., a r/r podwyższyła się o 18 pkt.
Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągnęła poziom 8 pkt., m/m wzrosła o 2 pkt., a r/r jest wyższa o 37 pkt. – podkreśla dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).
– We wrześniu Index PENGAB odnotował wartość 27.0 pkt., m/m jest wyższy o 3,3 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1,0 pkt. do poziomu 30,2 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 5,7 pkt. uzyskując wartość 23,9 pkt.
We wrześniu m/m zaobserwowano wyraźny wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych oraz obrotowych.
Nadal utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne. Wzrosła aktywność zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców na rynku szczególnie depozytów bieżących.
Odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych oraz znaczącą korektę na rynku kredytów inwestycyjnych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw.
Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju – zauważa Marcin Idzik, Minds & Roses.
INDEX PENGAB WRZESIEŃ 2024:
Czytaj także: PENGAB spadł o 4,7 pkt. m/m, wyraźny spadek koniunktury na rynku kredytów w sierpniu ’24
Kredyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 19 pkt. i we wrześniu wynosi 14 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 16 pkt., a r/r wzrosło o 19 pkt.
Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 22 pkt., a r/r jest niższe o 36 pkt.
Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 1 pkt. i wynosi 42 pkt.
Depozyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 8 pkt. i wynosi obecnie 24 pkt.
W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 37 pkt., a r/r wzrost o 14 pkt.
Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 13 pkt., a r/r jest wyższe o 2 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 4 pkt. i wynosi 22 pkt.
Kredyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 10 pkt. i wynosi 8 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 3 pkt., a r/r jest bez zmian.
Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 19 pkt., a r/r jest niższy o 13 pkt.
Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 7 pkt. i wynosi obecnie 21 pkt.
Depozyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 4 pkt. i wynosi 19 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 22 pkt., a r/r spadł o 4 pkt.
Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 5 pkt., a r/r jest wyższy o 5 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 5 pkt. i wynosi obecnie 11 pkt.
Czytaj także: W lipcu ’24 Index PENGAB m/m jest wyższy o 8 pkt., wzrosła koniunktura na rynku depozytów
Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego
We wrześniu odnotowano m/m poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych.
Znacząca korekta prognoz wystąpiła w przypadku rynku kredytów inwestycyjnych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw.
Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej
We wrześniu odnotowano pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 13 pkt., m/m plus 7 pkt., a r/r jest wyższa o 34 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 2 pkt., m/m wzrost o 8 pkt., a r/r jest wyższa o 18 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 8 pkt., m/m wzrost o 2 pkt., a r/r jest wyższa o 37 pkt.
PENGAB: opinie ankietowanych bankowców
Największe zagrożenia dla polskiego systemu bankowego wynikają w opinii badanych z cyberprzestępczości. Jest to obecnie dominujący czynnik. Na dalszych pozycjach wskazano problem wysokiej zmienności i niestabilności prawa i regulacji, a następnie wysokie obciążania nakładane na sektor bankowy, nadmierny wpływ polityki w gospodarce, kredyty CHF oraz niestabilną sytuację polityczną i ekonomiczną na świecie.
Jako szanse polskiego systemu bankowego wskazano tradycyjnie innowacyjne technologie i produkty, stabilność systemu bankowego, zaufanie klientów do banków, bankowość elektroniczną, programy i fundusze UE oraz popyt na usługi i produkty bankowe.
Słabe strony systemu bankowego związane są z takimi czynnikami jak: nadmiar przepisów, biurokracja, zmienność regulacji i przepisów, problem kredytów CHF oraz podatność na wpływ polityków, a w 2024 r. znacznie częściej wskazywane wysokie koszty, opłaty oraz mała przejrzystość umów i procedur.
Mocne strony polskiego sektora bankowego to: stabilność i dobra sytuacja finansowa banków, bezpieczeństwo systemowe, bankowość mobilna i cyfryzacja, odporność na sytuacje kryzysowe, dobre relacje z klientami oraz dobra kapitalizacja i silna pozycja.
MONITOR BANKOWY, WRZESIEŃ 2024