Warto wziąć kredyt mieszkaniowy – aktualne warunki sprzyjają Polakom
Polacy w pierwszym półroczu tego roku wzięli o 5,4% mniej kredytów mieszkaniowych, niż w analogicznym okresie rok wcześniej*. Tymczasem obecna sytuacja gospodarcza sprzyja nabywcom mieszkań - niskie stopy procentowe i korzystne oprocentowanie kredytów pozwalają wnioskować, że zakup mieszkania na kredyt tańszy już nie będzie.
Niskie marże kredytowe, dofinansowanie państwa do kredytów dla młodych oraz zapowiedzi dotyczące możliwości podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w drugiej połowie przyszłego roku, powinny zachęcać Polaków do rozważenia kupna mieszkania na kredyt właśnie teraz. Jednak, jak wskazują dane zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej, dzieje się inaczej – od początku roku (styczeń-maj) udzielono 78 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 16,3 mld zł. Jest to o 5,4% mniej w ujęciu liczbowym i o 3,0% mniej w ujęciu wartościowym niż rok wcześniej*.
Sprzyjające warunki dla kredytobiorców
– Warunki gospodarcze w naszym kraju obecnie bardzo sprzyjają kredytobiorcom hipotecznym. O oprocentowaniu kredytu, które ma główny wpływ na koszty kredytowania, decyduje przede wszystkim powiązana z poziomem stóp procentowych ustalanych przez RPP stawka WIBOR oraz marża banku. Od początku tego roku stawka WIBOR znajduje się na bardzo niskim poziomie poniżej 2%, a banki udzielające kredytów hipotecznych obniżają marże oraz proponują sezonowe promocje hipoteczne. Warto z nich korzystać, ponieważ najczęściej polegają one na dodatkowym obniżeniu elementów wpływających na ostateczny koszt kredytu – mówi Anna Stankiewicz, ekspert eurobanku ds. kredytów hipotecznych.
W latach 2016-2017 wprowadzone zostaną również kolejne zmiany w zakresie wysokości wkładu własnego. Choć nie będą one tak odczuwalne dla kredytobiorców, jak ostatnie ograniczenia, warto o nich pamiętać. W kolejnych latach dopuszczalne LTV nadal będzie wynosiło 90%, ale wymagane ograniczenie do 85% i 80% będzie można zniwelować przedstawiając w banku dodatkowe zabezpieczenia – w formie podwyższonej marży pokrywającej ryzyko banku, blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.
Korzystne zmiany – Mieszkanie dla Młodych
Dodatkową zachętą dla młodych – szczególnie tych kupujących pierwsze w swoim życiu lokum, ale również innych grup społecznych – powinna być także nowelizacja ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych.
Dzięki zmianom, od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy o MdM z pomocy państwa będzie mogła korzystać większa liczba osób. Przede wszystkim Polacy będą mogli wnioskować o dofinansowanie na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. To pozytywna wiadomość głównie dla mieszkańców mniejszych miejscowości, w których deweloperzy zdecydowanie rzadziej realizują nowe inwestycje lub nawet wcale. Nowelizacja ułatwia także pozyskanie dodatkowych pieniędzy rodzinom niepozostającym w związku małżeńskim (narzeczeństwa czy związki partnerskie) oraz rodzinom wielodzietnym. Wprowadzone zmiany spowodują zwiększenie limitu dopłat, co powinno znacznie odciążyć finansowo osoby lub związki wychowujące więcej niż troje dzieci.
Ożywienie na rynku nieruchomości
Polskim kredytobiorcom sprzyja zatem nie tylko sytuacja ekonomiczna, ale również pozytywne działania banków oraz polityków. Przedstawione zmiany prawne oraz zachęcające warunki uzyskania finansowania prawdopodobnie doprowadzą do ożywienia na rodzimym rynku nieruchomości. Powolne wzrosty oprocentowania mogą za to sprawić, że już w przyszłym roku wzięcie kredytu nie będzie tak opłacalne, jak na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku.
* https://www.bik.pl/newsletter-kredytowy
Źródło: eurobank