Warszawski rynek biurowy urośnie o 15 proc.
W ciągu najbliższych 2 lat w Warszawie przybędzie ok. 640 tys. mkw. powierzchni biurowej, to prawie 15 proc. całej obecnej oferty. Na stołeczny rynek trafi w tym roku największa ilość powierzchni biurowej od 14 lat.
Warszawski rynek biurowy od kilku lat intensywnie się rozwija. Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat, obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.
W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.). Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur.
Dodatkowo oddane zostaną także starsze budynki biurowe, które przechodzą obecnie gruntowną modernizację, należą do nich m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square.
Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się znaleźć swoją niszę, wyeksponować unikalne cechy budynków by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to firmie Ochnik Development modernizującej obiekt biurowy Dzielna 60 na warszawskim Muranowie.
Kompleks usytuowany pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto, którego modernizacja niebawem się zakończy, zaoferuje biura loftowe w zabudowaniach dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.
Jak podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, powierzchnia biurowa, jaką zapewniają tego typu, rewitalizowane, historyczne budynki fabryczne jest ciekawą propozycją na, zdominowanym przez parki biurowe, warszawskim rynku.
– Biura loftowe, jakie oferuje Dzielna 60 otwierają znacznie większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjna powierzchnia biurowa. Duże okna, wysokość do 4,60 metra, czy zachowanie we wnętrzach takich elementów jak: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli sprawiają, że przestrzeń biurowa ma niepowtarzalny, industrialny charakter. Wyjątkowy układ wnętrz przekłada się na atmosferę, sprzyjającą kreatywności – zauważa Jacek Ochnik.
Kompleks biurowy Dzielna 60, składający się z 5 budynków, dostarczy 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt zaoferuje także nowoczesne rozwiązania jak: szklana elewacja budynku głównego, panoramiczna winda, szklana pergola i balustrada, czy ławki z drewna egzotycznego, które uatrakcyjnią zielony trakt i dziedziniec wewnętrzny.
Rozwój segmentu biurowego w naszym kraju, na skalę dotąd nie notowaną, może być powodem do satysfakcji. W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.
Poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów wśród deweloperów owocuje dużą aktywnością inwestycyjną. Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.
Polska jest pozytywnie oceniana przez zagranicznych inwestorów, dla których szczególnie warszawski rynek jest alternatywą do inwestowania na rynkach Europy Zachodniej. W ostatnich latach nasz kraj awansował również do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja do lokowania centrów usług wspólnych międzynarodowych korporacji oraz centrów outsourcingu. Wpłynęło to także bezpośrednio na rozwój sektora biurowego w naszym kraju.
Więcej wiadomości: Dzielna60.pl