Waldemar Pawlak o tym jak rolnicy mogą zarabiać na produkcji energii

Waldemar Pawlak o tym jak rolnicy mogą zarabiać na produkcji energii
Waldemar Pawlak, Fot. T. Kulesza,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Przestrzeń wsi może być nie tylko zagospodarowana poprzez produkcję żywności, ale także przez produkcję energii, szczególnie energii odnawialnej” – mówił Waldemar Pawlak, senator, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP, podczas rozmowy z BANK.pl w kuluarach Europejskiego Forum Finansowania Agrobiznesu 2025.

Mówiąc o inwestycjach w produkcję energii odnawialnej Waldemar Pawlak wskazywał na korzyści płynące z łączenia produkcji energii z jej magazynowaniem.

„Od strony zarządzania systemem energetycznym są potrzebne zmiany w zakresie regulacji, a także wprowadzenie mechanizmów, które mogą wspierać finansowo projekty OZE” – mówił.

Zwracał uwagę, że projekty, które wygrywają aukcje na dostawy energii do sieci uzyskują na 15 lat gwarancję stałej ceny. To znakomicie ułatwia ubieganie się o finansowanie bankowe dla budowy farmy fotowoltaicznej czy wiatrowej.

Dodał, że w przypadku farm wiatrowych gwarancja stałej ceny jest udzielana na 25 lat.

„Trzeba efektywnie inwestować w te rozwiązania, które szybko poprawią naszą sytuację na rynku energetycznym. Dzisiaj już energia elektryczna z wiatraków na lądzie jest tańsza od energii z węgla” – podkreślił.

„Jeżeli taki system po 15 latach się w pełni zamortyzuje, to ona praktycznie może być sprzedawana po bardzo niskich cenach. Niemcy, którzy wcześniej weszli w energię odnawialną, mają obecnie niższe ceny dla przemysłu niż Polska” – dodał Waldemar Pawlak.


Czytaj także: Przedstawiciel KE o finansowaniu cyfrowej, zielonej i energetycznej transformacji rolnictwa

Dzierżawa czy spółdzielnia energetyczna?

Mówiąc o tym jaka formuła prawno-biznesowa jest najlepsza dla rolnika zainteresowanego inwestowaniem w OZE – Waldemar Pawlak wymienił szereg rozwiązań.

Poczynając od najprostszych, polegających na uzyskiwaniu przez rolnika dochodów z dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne czy wiatraki, przez samodzielne inwestycje rolnika, aż po spółdzielnie energetyczne i inne bardziej złożone organizacyjnie formuły biznesowe.

„Jeden hektar ziemi pod fotowoltaiką może dawać przychody na poziomie 200-400 tysięcy złotych rocznie, tak skromnie licząc, co pokazuje, że w perspektywie nawet krótszej niż 15 lat, bez żadnego dofinansowania, ta inwestycja się spłaca” – powiedział Waldemar Pawlak.

Czytaj także: Minister rolnictwa o Zielonym Ładzie, deregulacji i silnym złotym

Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne

Warto patrzeć na wieś nie tylko w kontekście produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego, ale także w kontekście  bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał.  

Jego zdaniem doradztwo rolnicze powinno poszerzyć swój profil działania o doradztwo dotyczące inwestycji w OZE na obszarach wiejskich. Jest to też pole do działalności edukacyjno-doradczej dla firm instalatorskich i instytucji finansowych, w tym banków.

„Jest duża przestrzeń do tego, żeby obniżyć cenę energii w naszym kraju, a równocześnie wprowadzić na rynek wielu producentów, którzy będą mieli dodatkowe źródło dochodu, dodatkowego robotnika w gospodarstwie rolnym, który przynosi rolnikowi pieniądze” – podsumował Waldemar Pawlak.

Czytaj także: Wiceminister rolnictwa podsumowuje Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu


Źródło: BANK.pl