Wakacyjny Portfel Polaków 2024 – czy stać nas na relaks?

Wakacyjny Portfel Polaków 2024 – czy stać nas na relaks?
Fot. stock.adobe.com / Pixel-Shot
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średnio 1734 zł – tyle zamierzamy wydać na tegoroczne wakacje. To 7% więcej niż w 2023 roku. A w przypadku wyjazdów rodzinnych letni budżet wzrasta do 4334 zł. To wyniki badania, które na zlecenie Związku Banków Polskich przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses. Wakacyjne oczekiwania Polaków mogą jednak minąć się z rzeczywistością, ponieważ, podobnie jak w ubiegłym roku, obserwujemy wzrost cen zarówno w kraju, jak i za granicą.

Większość Polaków w tym roku postawiła na wakacje w kraju. Choć ten odsetek jest nieco niższy niż w latach poprzednich, to wciąż ponad połowa rodaków wybiera rodzime kierunki (56%).

Rośnie z kolei liczba osób planujących wyjazd za granicę. Jest ich o 2 pp. więcej niż jeszcze w 2023 roku (24%).

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z wakacyjnego relaksu. Według badania, 14% Polaków nie ma w planach żadnego wyjazdu i decyduje się na wypoczynek w domu.

Czytaj także: Workation – koszty firmy obniżą rachunek za wakacje

Drogie wakacje, ale … nie rezygnujemy

Najczęstszym powodem jest brak pieniędzy – 39% osób wskazało pogorszenie sytuacji finansowej jako główny czynnik rezygnacji z wyjazdów, a 22% przyznało, że tegoroczne ceny wycieczek są dla nich zbyt wysokie.

Ceny wakacji wciąż są wysokie, pomimo niższej inflacji w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2024 roku inflacja konsumencka wyniosła 2,5% rok do roku, podczas gdy w maju 2023 roku było to aż 13%. Chociaż ceny rosną wolniej, to wciąż mogą mieć wpływ na wakacyjne plany części Polaków, skłaniając ich do poszukiwania tańszych opcji.

Mimo rosnących kosztów, zdecydowana większość Polaków nie zamierza rezygnować z wakacji. Co więcej, są gotowi przeznaczyć na ten cel wyższy budżet niż w ubiegłym roku!

– Tegoroczne wakacje będą droższe – zarówno w przeliczeniu na osobę, jak i na rodzinę. Średnie wydatki wyniosą 1734 zł na osobę, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z 2023 rokiem – wówczas było to 1614 zł. Wakacyjne budżety rodzinne to blisko 4,5 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że kwoty te są orientacyjne i stanowią uśrednioną wartość opartą na deklaracjach ankietowanych. Polacy doskonale zdają sobie sprawę z wyższych cen i uwzględnili go w swoich wakacyjnych planach. Zdecydowana większość badanych deklaruje, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku – komentuje dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR, Związek Banków Polskich.

Czy wakacyjne plany pokrywają się z rzeczywistością? Według analiz Związku Banków Polskich w większości miejsc w kraju ceny poszły w górę. Dotyczy to zarówno apartamentów, hoteli, jak i pól namiotowych czy kempingów. Jedynym wyjątkiem jest agroturystyka, gdzie zaobserwowano spadki cen.

Podobnie wzrosły ceny transportu i parków rozrywki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wzrosty te nie są aż tak wysokie, jak w przypadku porównania z ubiegłych lat.

A co z wakacjami za granicą? W niektórych miejscach możemy liczyć na niższe ceny niż rok temu. Przykładem są Egipt i Tunezja. Jednak za podróże do najpopularniejszych destynacji, takich jak Turcja czy Grecja, zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Raport „Wakacyjny Portfel Polaków 2024”

Raport „Wakacyjny Portfel Polaków 2024” prezentuje kluczowe trendy i dane dotyczące planowanej aktywności Polaków w czasie tegorocznych wakacji, czyli od lipca do końca sierpnia.

Zawiera również aktualne informacje dotyczące cen transportu, zakwaterowania oraz najpopularniejszych form rozrywki podczas letniego wypoczynku.

W raporcie znajdziemy także praktyczne porady dotyczące taniego podróżowania.

Nie zabrakło również sekcji poświęconej bezpieczeństwu. Związek Banków Polskich odpowiada na pytania, jak chronić własne finanse i dane osobowe, jak bezpiecznie korzystać z bankomatów oraz co robić w przypadku utraty dokumentu tożsamości lub karty płatniczej podczas wakacyjnego wyjazdu. W końcu bezpieczny wypoczynek to udany wypoczynek!

Pełna wersja raportu „Wakacyjny Portfel Polaków” jest dostępna na stronie Związku Banków Polskich

***

Raport opracowano na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses na koniec maja 2024 roku za pomocą wywiadów internetowych na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (18+) liczącej 1000 osób. Dane zostały uzupełnione o wybrane informacje z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Banku Polskiego. Opracowania dotyczące cen i usług zawartych w raporcie zostały dokonane na podstawie własnych analiz Związku Banków Polskich.

Źródło: BANK.pl