Wakacje kredytowe: sąd zabezpieczył roszczenia Rzecznika Finansowego przeciwko Santander Bank Polska

Wakacje kredytowe: sąd zabezpieczył roszczenia Rzecznika Finansowego przeciwko Santander Bank Polska
Źródło: Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku zgłoszonego przez Rzecznika Finansowego o udzielenie zabezpieczenia roszczenia w przedmiocie zaniechania nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank Polska dotyczącej "wakacji kredytowych" - podał Rzecznik w komunikacie.
.@SantanderBankPL usunął klauzulę o potwierdzeniu salda ze stosowanych wniosków czy aneksów dotyczących zawieszenia rat kapitałowych #Santander #SantanderBank

7 maja Rzecznik Finansowy wnioskował do sądu o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Zdaniem Rzecznika nieuczciwa praktyka banku polega na zawieraniu w aneksach odnoszących się do „wakacji kredytowych” postanowień mających na celu uzyskanie od klientów potwierdzenia wysokości bezspornego zadłużenia względem banku.

Czytaj także: Koniec wakacji kredytowych i co dalej?

W praktyce decyzja sądu oznacza natychmiastowy obowiązek zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej przez bank. Santander Bank Polska S.A. nie może stosować we wzorcach umów lub aneksów do nich w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, postanowień umownych potwierdzających w sposób bezpośredni lub dorozumiany ważność umowy kredytowej, a także stosować w nich klauzul niedozwolonych zawierających postanowienia potwierdzającego, że +Bank posiada niesporną wierzytelność wobec kredytobiorcy+ albo postanowienia równoważnego” – napisano w komunikacie RF.

Santander Bank Polska usunął klauzulę o potwierdzeniu salda

Santander Bank Polska informował, że 14 kwietnia 2020 r. usunął klauzulę o potwierdzeniu salda ze stosowanych wniosków czy aneksów dotyczących zawieszenia rat kapitałowych.

Źródło: PAP BIZNES