Wakacje 2021: cyberprzestępcy będą chętnie podszywać się pod pośredników w rezerwacji noclegów

Wakacje 2021: cyberprzestępcy będą chętnie podszywać się pod pośredników w rezerwacji noclegów
Źródło: Fortinet
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd stopniowo znosi restrykcje dotyczące działalności branży hotelarskiej, a Polacy po miesiącach spędzonych w domu planują już wakacyjne wyjazdy. Tęsknota za wypoczynkiem nie powinna jednak odbierać zdrowego rozsądku. Specjaliści Fortinet ostrzegają, że w zbliżającym się sezonie wakacyjnym cyberprzestępcy będą chętnie podszywać się pod hotele i serwisy pośredniczące w rezerwacji noclegów.

Zdaniem analityków ds. bezpieczeństwa, osoby planujące wakacyjne wyjazdy muszą w tym roku szczególnie uważnie przyglądać się e-mailom z turystycznymi ofertami.

Według analityków Fortinet należy się spodziewać wzmożonej liczby oszustw z ofertami zniżek na bilety lotnicze, pakiety wakacyjne, hotele itd.

Należy uważnie sprawdzać nadawcę e-maila oraz domenę i adres z jakiego wiadomość została wysłana

‒ W miarę zdejmowania kolejnych restrykcji powrócą zagrożenia, których nie widzieliśmy w 2020 roku, ale znamy je z lat ubiegłych. Musimy liczyć się z tym, że pojawią się pod nowymi postaciami.

Ataki phishingowe będą odwoływały się do tego, co znajduje się aktualnie w centrum uwagi. W tym roku mogą to być podróże czy promocje w restauracjach – przestrzega Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Czytaj także: Kredyt lub pożyczka na wakacje 2021, czy jest specjalna oferta?

Zasady podstawowej cyberochrony własnej

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa podkreślają również, że mechanizm ataków phishingowych, wykorzystujących wakacje jako przewodni temat, będzie podobny do innych znanych z przeszłości kampanii tego typu. Co więc należy zrobić i na co uważać?

– Przede wszystkim należy uważnie sprawdzać nadawcę e-maila oraz domenę i adres z jakiego wiadomość została wysłana.

Cyberprzestępcy potrafią skonstruować e-maile czy całe witryny łudząco podobne do oryginalnych, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku i podejmując odpowiednie środki nie jest trudne odróżnienie fałszywki od prawdziwej wiadomości ­podkreśla Jolanta Malak.  

Ataki phishingowe będą odwoływały się do tego, co znajduje się aktualnie w centrum uwagi. W tym roku mogą to być podróże czy promocje w restauracjach

Warto więc najechać kursorem myszy na linki w wiadomości, aby sprawdzić, jaki adres www się wyświetli. Jeśli ktoś poszukuje noclegu za pomocą jednego z popularnych serwisów pośredniczących, bezpieczniej jest wpisać jego adres w oknie przeglądarki, bądź skorzystać z aplikacji mobilnej pobranej z oficjalnego sklepu.

Ponadto, jak zawsze, należy być sceptycznym wobec wiadomości „krzyczących” o wielkich zniżkach, promocjach, ofertach last minute. W takiej sytuacji, w razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej poświęcić kilka dodatkowych minut i skontaktować się z domniemanym nadawcą e-maila inną drogą.

Czytaj także: Wakacje 2021: branża turystyczna szybciej odrobi straty, bo Polacy chcą spędzić urlop w kraju

Limity sprzyjają oszustom

Dodatkową okolicznością, która będzie działać na korzyść cyberprzestępców, jest to, że z powodu reżimu sanitarnego w czasie wakacji część hoteli nie będzie w stanie przyjąć wszystkich chętnych.

Jeśli coś jest zbyt piękne, aby było prawdziwe, to najprawdopodobniej takie nie jest

Dlatego niektóre oferty, opisane np. jako limitowane, będą szczególnie mocno oddziaływać na emocje, a – jak wiadomo – przede wszystkim na tym polegają ataki socjotechniczne.

– Pamiętajmy, że jeśli coś jest zbyt piękne, aby było prawdziwe, to najprawdopodobniej takie nie jest. Dotyczy to także wszystkich tych superofert, jakie spływają i będą spływały na nasze skrzynki e-mail. Zwłaszcza, że zdaniem analityków rynku, w tym roku na wakacyjny wyjazd będzie trzeba wydać więcej niż w ubiegłych latach – podkreśla Jolanta Malak.

Aby cieszyć się wypoczynkiem, należy więc po prostu zachować ostrożność – podobnie jak w przypadku wszystkich innych działań socjotechnicznych. Przede wszystkim jednak trzeba być gotowym na to, że przed nami nie tylko sezon urlopowy i wakacyjny, ale też sezon na związaną z nim wzmożoną aktywność cyberprzestępców.

Czytaj także: Wakacje 2021, o rezerwacje łatwiej w górach niż nad morzem

Źródło: Fortinet