W Wielkopolsce przybywa proekologicznych inwestycji

W Wielkopolsce przybywa proekologicznych inwestycji
Fot. stock.adobe.com/Butch
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość kredytów proekologicznych udzielonych w bieżącym roku przez Bank Ochrony Środowiska na terenie Wielkopolski przekroczyła już 100 mln zł. Wśród najbardziej popularnych inwestycji wspieranych przez BOŚ Bank warto wymienić m.in. przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej oraz zakup kolektorów słonecznych. W regionie przybywa też ekologicznych elektrowni. Do największych inwestycji tego typu sfinalizowanych w tym roku i współfinansowanych przez BOŚ Bank należą Bioelektrownia Przykona oraz Mała Elektrownia Wodna Rosko.

Inwestycje z zakresu efektowności energetycznej, jak m.in. modernizacje procesów technologicznych, zamiana kotłów węglowych lub olejowych na nowoczesne źródła odnawialne, czy chociażby gazowe, termomodernizacja budynków mieszkalnych i obiektów gminnych, w tym szkół, wzbudzają coraz większe zainteresowanie inwestorów, zarówno przedsiębiorców jak samorządów. Na ponad 100 mln zł kredytów proekologicznych udzielonych przez BOŚ Bank na terenie Wielkopolski, te z obszaru efektywności energetycznej, stanowiły niemal 50 proc. (w ujęciu wartościowym).

Wspierane przez nas działania z zakresu  efektywności energetycznej obniżają koszty działania przedsiębiorców i samorządów – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku

Niesłabnącą popularnością cieszyły się wśród mieszkańców Wielkopolski kolektory słoneczne. Od stycznia do końca września BOŚ Bank udzielił finansowania na blisko 400 inwestycji solarnych.

Zainteresowanie instalacjami solarnymi podsycał program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki na ten cel praktycznie jednak już się wyczerpały. Wiemy jednak, że wielu klientów czeka na uruchomienie nowego projektu, nazywanego w skrócie Programem Prosument, przewidującego dopłaty do niewielkich rozproszonych źródeł energii. Uruchomienie tych dotacji powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania Polaków instalacjami fotowoltaicznymi – czyli mikroelektrowniami słonecznymi, które w znacznym stopniu mogą zaspokajać potrzeby rodzin na prąd – wyjaśnia Anna Żyła.

W Wielkopolsce nie brakuje też większych przedsięwzięć z zakresu energetyki odnawialnej. W 2014 r. przy współudziale środków z BOŚ Banku sfinalizowane zostały dwie ekologiczne elektrownie. Jedną z nich jest Mała Elektrownia Wodna Rosko (zbudowana na progu wodnym Rosko na Noteci), która rocznie ma wytwarzać ponad 2 GWh energii elektrycznej (jej moc to 360 kW). Całkowity koszty tej inwestycji to ponad 9,4 mln zł. Z kolei Bioelektrownia Przykona (biogazownia rolnicza), położona na terenie gminy o tej samej nazwie, ma moc bliską 2 MW. Wielkość inwestycji to 32 mln zł.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska S.A.