W Szwecji gotówka potrzebuje silniejszej ochrony

W Szwecji gotówka potrzebuje silniejszej ochrony
Stefan Ingves, Prezes Riksbanku - banku centralnego Szwecji. Źródło: Press/Riksbanken
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
‒ Zgadzam się, że gotówka odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu odporności i utrzymaniu ciągłości płatności oraz przygotowaniach na kryzys. Obecnie jest to jedyna forma dostępu społeczeństwa do pieniądza banku centralnego, czyli najbezpieczniejszej formy pieniądza, mówi Stefan Ingves, Prezes Riksbanku - banku centralnego Szwecji w wywiadzie na portalu Obserwator Finansowy, który przeprowadził Piotr Szpunar, Dyrektor DAE NBP.

Jak zaznaczył Stefan Ingves, Riksbank realizuje obecnie trzy podstawowe zadania: utrzymuje stabilną wartość pieniądza, zapewnia bezpieczeństwo i sprawną obsługę płatności oraz odpowiada za emisję banknotów i monet w ilości zaspokajającej zapotrzebowanie społeczne.

Ważnym zadaniem Riksbanku pozostaje zabezpieczenie podaży gotówki na wypadek wystąpienia zakłóceń cyfrowego systemu płatniczego

Zmieniający się udział wykorzystania gotówki spowodował względne zmiany proporcji poszczególnych funkcji Riksbanku.

Zdaniem Stefana Ingvesa jest wiele czynników, które wpływają na poziom wykorzystania gotówki w Szwecji. Najważniejszym jest rozwój i upowszechnienie cyfrowych alternatywnych sposobów dokonywania płatności.

Nie należy pozwolić firmom o podstawowym znaczeniu, takim jak większe sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe, na dyskryminację gotówki

Jednak ważnym zadaniem Riksbanku pozostaje zabezpieczenie podaży gotówki na wypadek wystąpienia zakłóceń cyfrowego systemu płatniczego. Ważne jest zachowanie odpowiedniej infrastruktury i możliwości wykorzystywania gotówki przez społeczeństwo.

Czytaj także: Jakie zmiany może przynieść strategia gotówkowa opracowywana pod kierunkiem Narodowego Banku Polskiego?

Usługi gotówkowe, takie jak punkty podejmowania i deponowania gotówki, muszą być dostępne dla wszystkich. Podobnie podmioty świadczące podstawowe usługi powinny zachować zdolność do posługiwania się gotówką w normalnych warunkach, skoro oczekujemy od nich takiej zdolności w warunkach nadzwyczajnych.

Jednakże, jak wspomniałem wcześniej, tylko nieliczne oddziały banków oferują ręczną obsługę gotówki, co zwiększa jej zależność od dostaw prądu i przesyłu danych – zaznaczył prezes banku Szwecji.

Usługi gotówkowe, takie jak punkty podejmowania i deponowania gotówki, muszą być dostępne dla wszystkich

W Szwecji gotówka jako prawny środek płatniczy jest zdecydowanie pod presją, pomimo że ustawa o banku centralnym Szwecji stanowi, że płatności w gotówce muszą być powszechnie akceptowane.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Rynek Pieniężny | NBP i RPP za równouprawnieniem

Jeśli prawny środek płatniczy nie otrzyma silniejszej ochrony prawnej, istnieje ryzyko, że w przyszłości użycie gotówki stanie się w ogóle niemożliwe.

Prawny środek płatniczy potrzebuje silniejszej ochrony

Tym problemem musi się zająć szwedzki prawodawca – podkreśla Stefan Ingves.

Riksbank – dodaje prezes tego banku – wielokrotnie wskazywał, że prawny środek płatniczy potrzebuje silniejszej ochrony.

Jego zdaniem nie należy pozwolić firmom o podstawowym znaczeniu, takim jak większe sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe, na dyskryminację gotówki.

Pełen wywiad na portalu https://www.obserwatorfinansowy.pl/

Źródło: aleBank.pl