W systemie SWIFF powinny uczestniczyć wszystkie firmy faktoringowe
„Jako Bibby, niezależny faktor jesteśmy obecni w Polsce od 20 lat. Sama branża faktoringowa rozwija się w naszym kraju od ponad 30 lat. Niestety do tej pory nie dopracowaliśmy się dobrego systemu wymiany informacji o oszustach, o firmach, które czyhają na nasze finansowanie” – powiedziała Ewa Gawrońska-Micuń.
„W tym momencie dzięki możliwości przystąpienia do platformy SWIFF możemy zacząć dzielić się informacjami i możemy zwiększyć naszą ochronę przed ryzykiem fraudów”- dodała.
Czytaj także: System Wymiany Informacji Firm Faktoringowych – nowa inicjatywa sektorów bankowego i faktoringowego
W systemie SWIFF powinny uczestniczyć wszystkie firmy, i duże, i mniejsze
Jak przyznała większość firm faktoringowych jest związanych z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym. Tylko kilka procent faktorów w Polsce to podmioty niezależne. Takim podmiotem jest Bibby Financial Services Sp. z o.o.
„Polska to jest nawet świetny rynek. Nie jest łatwy, bo jest olbrzymia konkurencja, szczególnie ze strony bardzo dużych podmiotów. Ale my znaleźliśmy swoją niszę, kierując przede wszystkim nasze produkty do małych i średnich firm” – wyjaśniała.
Jej zdaniem w systemie SWIFF powinny uczestniczyć wszystkie firmy faktoringowe bez względu na ich wielkość.
„Jako Polski Związek Faktorów będziemy pracować dalej nad tym, żeby jak najwięcej firm przekonać do tego, że ta inicjatywa ma sens. Ochrona przed ryzykiem powinna funkcjonować ponad podziałami.
Im więcej nas będzie w SWIFF, tym większe korzyści odniesiemy jako branża” – podsumowała Ewa Gawrońska-Micuń.
Czytaj także: W jaki sposób platforma SWIFF ograniczy straty firm faktoringowych?
Ewa Gawrońska-Micuń, Country Manager Polska, Dyrektor Strategiczna CEE, Bibby Financial Services Sp. z o.o.: