W Santander Bank Polska już można złożyć wniosek o gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

W Santander Bank Polska już można złożyć wniosek o gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska wprowadza kredyt mieszkaniowy z gwarancją wkładu własnego BGK. Dzięki gwarancji klienci mogą uzyskać kredyt na zakup mieszkania lub domu, nawet jeśli nie posiadają 10% wkładu własnego.

– Zakup mieszkania czy domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Obecnie, ze względu na wzrost stóp procentowych, powiększyła się grupa osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy jest ułatwieniem dla klientów, których zdolność kredytowa umożliwia spłatę rat, jednak nie zgromadziły one min. 10% wkładu własnego, niezbędnego do otrzymania standardowego kredytu na finansowanie nieruchomości. Dzięki gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego mogą ubiegać się o kredyt – mówi Agnieszka Nachyła z Santander Bank Polska.

Wnioski o kredyt mieszkaniowy z gwarancją BGK klienci mogą składać w oddziałach Santander Bank Polska od 18 lipca.  

Czytaj także: Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” już w ofercie Alior Banku >>>

W kolejnych tygodniach bank udostępni możliwość składania wniosków u współpracujących z nim pośredników kredytu hipotecznego.

Ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym

Ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym weszła w życie 27 maja br. Pozwala ona zaciągnąć kredyt na 100% wartości nieruchomości, a brakujący wkład własny gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Można otrzymać tylko jeden Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy. Z programu mogą korzystać single, małżeństwa, a także pary i rodziny z dziećmi. Warunkiem otrzymania kredytu w przypadku singli, par i małżeństw z jednym dzieckiem jest brak innych nieruchomości – prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Natomiast rodziny wychowujące dwójkę lub więcej dzieci mogą posiadać lokum o określonym w ustawie metrażu.

Czytaj także: Mieszkanie bez wkładu własnego: PKO BP podpisał umowę z BGK >>>

Gwarancja BGK

Gwarancja BGK może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę. Może ona wynosić do 100 tys. zł, nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków. Kredyty z gwarancją BGK przyznawane są w PLN na okres minimum 15 lat, a maksimum 30 lat, do maksymalnej kwoty 500 tys. zł. Santander Bank Polska, dla kredytów z gwarancją wkładu własnego BGK, oferuje oprocentowanie jak przy standardowych kredytach hipotecznych. Dostępne jest oprocentowanie stałe, na okres 5 lat lub zmienne. Także sama procedura wnioskowania o kredyt różni się od standardowej jedynie koniecznością przedstawienia oświadczeń, potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy. Objęcie kredytu gwarancją BGK wiąże się z wniesieniem opłaty prowizyjnej na rzecz BGK – wynosi ona 1% kwoty gwarancji i należy ją wpłacić przed zawarciem umowy o kredyt. 

Na co można przeznaczyć kredyt?

Kredyt można przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym albo wtórnym wraz z jego wykończeniem czy remontem, a także na budowę domu w systemie gospodarczym lub z generalnym wykonawcą (zakup działki i budowa). Cena lokalu mieszkalnego za 1 m2 powierzchni użytkowej nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, a także współczynnika 1,3 dla lokali z rynku pierwotnego oraz 1,2 dla lokali z rynku wtórnego.

Spłata rodzinna

Ponadto ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym wprowadza tzw. spłatę rodzinną. BGK, na podstawie zlecenia spłaty rodzinnej dokonanego nie później niż rok od powiększenia rodziny, będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w kwocie – 20 tys. zł w przypadku narodzin drugiego dziecka i 60 tys. zł przy trzecim lub kolejnym dziecku.

Źródło: Santander Bank Polska