W Polsce zanotowano najniższy poziom bezrobocia od 1991 roku
Jednak niepewne jest do jakiego stopnia polityka pieniężna może w tej dziedzinie mieć wpływ na zmiany. Poza tym na rynek pracy w Europie negatywnego wpływu nie powinien mieć już Brexit. Po wypowiedzi Theresy May wydaje się, że proces ten będzie łagodniejszy, niż oczekiwano, a obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii nie będą zmuszeni do borykania się z poważnymi ograniczeniami związanymi z wyjściem z Unii. Jest to pozytywna informacja również dla Polaków, którzy żyją na terytorium Zjednoczonego Królestwa.
Dla polskiego rynku pracy ważne są również obiecujące perspektywy gospodarcze głównego partnera handlowego -Niemiec. W największej europejskiej gospodarce indeks IFO wzrósł na poziom 115,1 pkt., czyli historyczne maksimum, co oznacza pozytywne perspektywy dla niemieckiej gospodarki. W tym roku szacuje się, że wzrost PKB tego kraju osiągnie poziom około 2%.
Mijający tydzień możemy uznać za bardzo udany dla wspólnej waluty. Euro w dalszym ciągu umacnia się wobec dolara i w piątek rano kurs eurodolara był na poziomie 1,14. Euro umocniło się również w stosunku do złotego. Ta para walutowa na koniec tygodnia była notowana z kursem 4,24.
Malwina Krakus
AKCENTA