W Polsce za rok brakować będzie ok. 10 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

W Polsce za rok brakować będzie ok. 10 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa
Fot. stock.adobe.com/francis bonami
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cisco szacuje, że na obecną chwilę w Polsce brakuje 5 tys. specjalistów ds. cyberbepieczeństwa w firmach, a za rok deficyt tych specjalistów podwoi się do 10 tys., poinformował dyrektor ds. technologii koncernu w Polsce Łukasz Bromirski.

Na obecną chwilę w Polsce brakuje 5 tys. specjalistów ds. cyberbepieczeństwa w firmach, a za rok deficyt tych specjalistów podwoi się do 10 tys. #cyberbezpieczeństwo #Cisco

„W Polsce aktualnie brakuje 5 tys. specjalistów ds. bezpieczeństwa, za rok będzie to już 10 tys. Menedżerowie firm pytają Cisco, czy mamy kogo polecić” – powiedział Bromirski podczas prezentacji najnowszego raportu Cisco nt. cyberbezpieczeństwa.

Menedżer ds. sprzedaży rozwiązań cyberbezpieczeństwa Cisco w Polsce Mateusz Pastewski wskazał, że połowa alertów o incydentach pozostaje bez odpowiedzi w firmach.

Brak wystarczającej liczby specjalistów

„Nie tyle jest to ignorancja, co sytuacja w której każde zastosowane rozwiązanie cyberbezpieczeństwa generuje informacje i alerty. W efekcie, za każdym razem zachodzi potrzeba fizycznej interwencji analityka, który podejmie decyzje czy działać. Brak wystarczającej liczby specjalistów i mnogość sygnałów powoduje, że firmy nie są w stanie w pełni analizować, czy alerty to faktyczne, czy fałszywe alarmy” – wskazał Pastewski.

Czytaj także: Coraz więcej cyberataków na firmy. Przedsiębiorstwa nie potrafią wykrywać zagrożeń >>>

W jego ocenie, można radzić sobie z tym poprzez konsolidowanie architektury cyberbezpieczeństwa i integrację systemów, tak aby skutecznie wymieniały się informacjami i weszły w proces postępującej automatyzacji zarządzania alertami.

Cisco to notowany na Nasdaq światowy lider w dziedzinie rozwiązań sieciowych.

Źródło: ISBnews