W gospodarce gorzej niż się wydawało
Produkcja sprzedana przemysłu była zaledwie o 0,2% wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku, na co wpłynął jej wzrost w drugim i trzecim kwartale, przy spadku w kwartale pierwszym. We wrześniu oraz w sierpniu produkcja sprzedana przemysłu była nieco niższa niż przed rokiem.
Odnotowano spadek o 7% produkcji budowlano-montażowej (rok wcześniej zanotowano wzrost). Spadek produkcji nastąpił we wszystkich działach budownictwa, w tym najbardziej w robotach budowlanych specjalistycznych. Sprzedaż robót inwestycyjnych spadła bardziej niż sprzedaż robót o charakterze remontowym.
Czytaj także: Inflacja w październiku wzrosła o 0,3% m/m>>>
Słabną: budownictwo mieszkaniowe, transport, eksport
W okresie styczeń–wrzesień br. oddano do użytkowania 145,4 tys. mieszkań, tj. o 9,6% mniej niż przed rokiem (kiedy spadek wyniósł 3,7%). Spadła liczba mieszkań w budownictwie indywidualnym (o 15,1%) oraz, w mniejszym stopniu, w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 7,6%).
W okresie trzech kwartałów br. przetransportowano o 1,1% mniej ładunków niż w analogicznym okresie ub. roku, wzrosła natomiast liczba przewozów pasażerów.
Obroty handlu zagranicznego były niższe niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost eksportu oraz spadek importu). Wymiana zamknęła się dodatnim saldem, które było jednak 3 razy mniejsze niż rok wcześniej. Eksport spadł o 8,3%, a import o 6,3%.
Pogarszają się nastroje konsumentów
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 0,3% mniejsze niż w analogicznym okresie ub. roku, zaś przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w skali roku o 11,4%, zaś realnie o 7,8%.
Sprzedaż detaliczna była o 2,6% większa niż w okresie styczeń– wrzesień ub. roku, ale mniejsza niż przed rokiem była sprzedaż w grupach: żywność, napoje i wyroby tytoniowe, meble, rtv, agd oraz tekstylia, odzież, obuwie.
W październiku przedsiębiorcy z większości sektorów gospodarki sygnalizowali pogorszenie koniunktury gospodarczej. Bardziej pesymistyczne niż we wrześniu br. są nastroje podmiotów w transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Obawiają się przede wszystkim trudności związanych z nadmierną konkurencją na rynku.
W październiku pogorszyły się także wskaźniki ufności konsumenckiej. Przeważają pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przewidywania dotyczące oszczędzania pieniędzy. W opinii respondentów wzrost cen konsumpcyjnych utrzyma się.