W Gdańsku parkometry zasilane z OZE obsługuje PolCard from Fiserv
Parkometry, których producentem i dostawcą jest firma MBS Computergraphik, obsługują wszystkie popularne metody płatności: karty płatnicze, BLIK oraz również gotówkę. Ich oprogramowanie umożliwia, poza klasyczną metodą płatności za parking, opcję dopłaty do już aktywnego biletu.
– Jest to bardzo istotna funkcja zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Gdy np. kierowca zostawi samochód w danym miejscu, a następnie przemieści się kilka kilometrów dalej i zauważy, że kończy mu się czas parkowania, może wówczas podejść do dowolnego pobliskiego parkometru i przedłużyć ważność biletu.
W Gdańsku występuje kilka stref parkowania, co wiąże się z różnymi kwotami opłat, a parkometr umożliwia dopłatę do biletu niezależnie od miejsca postoju samochodu (strefy parkowania)– mówi Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska S.A.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Polska Energetyka | Czy banki będą miały środki na wsparcie transformacji?
OZE zapewnia system przyjazny kierowcom
Parkometr zasilany jest małą baterią słoneczną o mocy 20W, co oznacza, że działa niezależnie od innych źródeł energii. Urządzenie pozostaje w gotowości 24 godziny na dobę.
Ponieważ miastu zależało na zastosowaniu energooszczędnego czytnika, który posiada tryb uśpienia oraz szybkie budzenie, w parkometrze został zamontowany specjalny czytnik bankowy posiadający te funkcje. Dzięki temu zachowuje on wydajność i maksymalną efektywność działania parkometru, niezależnie od pogody czy pory roku.
Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna, ponieważ posiada ono przyjazny dla użytkownika interfejs. Na życzenie miasta zastosowano w nim 9-calowy, kolorowy i dotykowy ekran.
Czytaj także: 100 mln euro na finansowanie zielonych projektów w Polsce od EBI dla BNP Paribas
Inteligentne urządzenia pozwalają zaoszczędzić czas
Parkometry posiadają funkcje, które zdecydowanie ułatwiają życie mieszkańcom Gdańska. Kierowcy nie muszą drukować biletu i wkładać go za szybę samochodu, co pozwala zaoszczędzić czas i papier. Dzięki wyposażeniu parkometru w czytnik z PIN padem wyświetlanym na ekranie, można wnieść opłatę za parkowanie na kilka dni.
– Gdy parkometr ma za mało światła i akumulator nie jest wystarczająco naładowany, urządzenie sygnalizuje tę informację do systemu.
System w sposób zautomatyzowany otrzymuje także informacje o kończącym się papierze do wydruków i potwierdzeń oraz o wszelkich usterkach modułów parkometru, tak aby umożliwić jak najszybsze podjęcie czynności serwisowych.
Parkometry te są również przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych i skrajnych temperatur – mówi Janusz Zawadzki z MBS Computergraphik Sp. z o.o.