W firmach powiało optymizmem – index nastrojów MSP ponownie w górę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analizy.03.250x179Bibby MSP Index mierzący nastroje wśród polskich firm z sektora MSP po raz drugi z rzędu rośnie. W VI edycji ogólnopolskiego badania polepsza się płynność finansowa przedsiębiorstw. Dobrze radzą sobie handel, usługi i transport.

Ogólnopolskie badanie sektora MSP – Bibby MSP Index po raz drugi z rzędu przynosi polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Główny wskaźnik koniunktury MSP – Bibby MSP Index wzrósł do poziomu 54,2 pkt. z 51,7 pkt. notowanego w kwietniu br. To systematyczna poprawa koniunktury, z nadzieją na utrzymanie rosnącego trendu w 2014 roku. Wobec najniższego dotąd rezultatu indeksu 41 pkt. z października 2012 r. wzrost wyniósł aż 13,2 pkt.  Rosną także indeksy branżowe transportu, handlu i usług przy stabilizacji indeksów produkcji i budownictwa.

– Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje „Małe i średnie firmy najbardziej odczuły skutki spowolnienia gospodarki. Nie mając zasobów dużych koncernów musiały błyskawicznie reagować na zmiany otoczenia ograniczając koszty, zatrudnienie i inwestycje. Tym bardziej cieszy, że od 2 fal naszego badania rośnie optymizm tej kluczowej z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej grupy przedsiębiorstw, co rokuje na trwałe ożywienie koniunktury„.
131029.msp.01.401x324

Firmy lepiej windykują więc polepsza się ich  płynność

Elementem składowym, który najmocniej wpłynął na wzrost indeksu była płynność finansowa –  wzrosła do poziomu 14,6 pkt. wobec 13,2 pkt w poprzedniej wiosennej fali badania. Co ważne poprawa w tym obszarze nie jest efektem  dyscypliny płatniczej kontrahentów, lecz wynikiem konsekwentnych działań windykacyjnych w firmach. Pozostałe wskaźniki tworzące Bibby MSP Indeks – sprzedaż, inwestycje, zatrudnienie i finansowanie zewnętrzne utrzymały się na podobnym poziomie, co oznacza stabilizację nastrojów wśród przedsiębiorców.

kuniewicz.krzysztof.01.150x– „Nasze badania pokazują, że przedsiębiorcy nie lekceważą już problemu zaległych płatności i niesolidnych dłużników. Finansowanie własnej firmy kosztem kontrahenta jest coraz rzadziej  tolerowane, co jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie zewnętrznymi źródłami finansowania takimi jak faktoring„, komentuje Krzysztof Kuniewicz.

Źródło: Bibby MSP Index