W Europie Zachodniej część klientów zaczyna wybierać kredyty hipoteczne ze zmienną stopą
Jak podaje „Financial Times” od 2003 r. w Wielkiej Brytanii odsetek kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu, które zależą bezpośrednio od stóp procentowych banku centralnego, spadł z 70% do 13%, przy czym 61% kredytów jest obecnie oprocentowana na pięć lat lub dłużej. 20 lat temu było to 11%.
Sytuacja posiadaczy kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii jest gorsza niż w krajach będących w strefie euro. Stopa referencyjna Banku Anglii wynosi 5,25% w porównaniu z 4% EBC.
Według brytyjskiego Urzędu Statystyk Narodowych, ponad 1,4 mln brytyjskich gospodarstw domowych w tym roku odczuła wzrost kosztów kredytów hipotecznych.
We Francji mniej niż 5% kredytów hipotecznych ze stopą zmienną
Kredytobiorcy we Francji mają dobrą ochronę przed wyższymi stopami głównie dlatego, że większość umów przewiduje stałe oprocentowanie. Według Banku Francji średnia długość kredytu hipotecznego we Francji wynosi 23 lata. Mniej niż 5% francuskich kredytów hipotecznych ma stopę zmienną, zależną od stopy EBC.
Innym powodem, dla którego francuscy pożyczkobiorcy nie ucierpieli w ostatnim roku z powodu wzrostu oprocentowania jest tak zwana stopa lichwy, czyli maksymalny poziom odsetek, jaki banki mogą pobierać, ustalany przez Bank Francji. Poziom ten zależy od inflacji, więc w ostatnim roku wzrósł, ale nie w takim stopniu jak stopy procentowe EBC.
Odwrotną stroną tego medalu jest to, że francuskie banki nie odnotowały takiego wzrostu przychodów jak w innych europejskich krajach.
Spadki cen nieruchomości w Niemczech i w Holandii
Niemieccy kredytobiorcy od dawna preferują kredyty hipoteczne o dłuższym terminie zapadalności, przy czym najpopularniejsze są produkty o stałym oprocentowaniu od 10 do 20 lat. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii czy Francji, gdzie wielkość kredytu zależy od dochodu klienta, w Niemczech nie ma takich ograniczeń, co przyczyniło się do silnego wzrostu cen domów w latach, gdy oprocentowanie było niskie.
W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Niemczech spadły o 10%, najsilniej w Europie Zachodniej. Nastąpiło również odejście od pożyczek o stałym oprocentowaniu zawieranych na okres ponad 10 lat.
W Holandii kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu i lub krótkotrwałe kredyty o stałym oprocentowaniu stały bardziej popularne, gdyż klienci liczą na to, że w dłuższym okresie stopy spadną.
Produkty tego typu stanowią obecnie ponad 21% nowych lub refinansowanych transakcji. Dane OECD pokazują, że ceny nieruchomości w Holandii wzrosły o prawie 50% od 2015 r. – kiedy EBC rozpoczął program luzowania ilościowego.
Według prognoz Rabobanku do końca bieżącego roku spadną o 9% w porównaniu ze szczytowym poziomem z lipca 2022 r.