W czasie pandemii firmy faktoringowe mają więcej pracy i klientów

W czasie pandemii firmy faktoringowe mają więcej pracy i klientów
Fot. stock.adobe.com/AliFuat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce nie osłabiło kondycji sektora faktoringowego. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zanotowały w 2020 r. wzrost obrotów ‒ podkreśla w swoim komunikacie Związek.

Firmy faktoringowe nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowych przedsiębiorców o łącznej wartości ponad 290 mld zł. Rok temu kwota ta sięgała 281,7 mld zł.

Oznacza to, że obroty sektora faktoringowego zanotowały wzrost o 3 proc. Z jego usług korzysta obecnie 18,4 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania 18,4 mln faktur.

Źródło: PZF

Kryzys zachęcił do korzystania z usług faktoringowych

Polski Związek Faktorów (PZF) zrzesza większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Skupia obecnie 5 banków komercyjnych, 20 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania oraz 5 podmiotów o statusie partnera.

Obroty sektora faktoringowego zanotowały wzrost o 3 proc. Z jego usług korzysta obecnie 18,4 tys. firm

– Rok 2020 był dla polskich przedsiębiorców zdecydowanie najtrudniejszym okresem odkąd nasza gospodarka działa w warunkach wolnego rynku. Znaleźliśmy się w warunkach pandemii, która ma bardzo duży wpływ na to co dzieje się na rynkach, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zostały dotknięte skutkami pandemii i w znaczny sposób ucierpiały.

Kryzys nie ominął klientów usług faktoringowych. Jednak mimo niekorzystnych warunków gospodarczych, zainteresowanie faktoringiem udało się utrzymać.

Przybyło przedsiębiorców, decydujących się na finansowanie działalności w oparciu o faktury – mówi Jarosław Jaworski, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Źródło: PZF

Czytaj także: W Banku Millennium korzystne zmiany w programach gwarancyjnych dla firm

18,4 mln faktur do sfinansowania

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 18,4 tys. firm. Wystawili oni blisko 18,4 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania.

Wspólnie z BGK uruchomiliśmy pierwsze w Europie rozwiązanie ułatwiające dostęp do finansowania biznesu w warunkach pandemii o wartości 11 mld zł

– Nasza oferta jest dla przedsiębiorców istotnym wsparciem. Zapewniamy płynność finansową zamieniając ich należności na gotówkę. To pozwala im zachować zdolność do regulowania zobowiązań na bieżąco. Dzięki temu łatwiej im przetrwać trudne czasy. Stale też udoskonalamy technologie i upraszczamy procesu obsługowe.

Współpracujemy też ze Skarbem Państwa. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiliśmy pierwsze w Europie rozwiązanie ułatwiające dostęp do finansowania biznesu w warunkach pandemii o wartości 11 mld zł – powiedział Jarosław Jaworski. 

Źródło: PZF

Czytaj także: BGK: przedsiębiorcy mogą korzystać z gwarancji pakietu pomocowego pół roku dłużej, do końca czerwca 2021 roku

Producenci i dystrybutorzy to dominujący klienci

Po faktoring sięgają najczęściej firmy z sektorów: produkcyjnego i dystrybucyjnego.

W ich przypadku utrzymanie płynności finansowej decyduje o przetrwaniu lub rozwoju.

Zapewniamy płynność finansową zamieniając ich należności na gotówkę. To pozwala im zachować zdolność do regulowania zobowiązań na bieżąco

Faktoring umożliwia im zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to także ‒ stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej.

Źródło: PZF

Czytaj także: Wznowienie kredytowego moratorium pozaustawowego

Źródło: Polski Związek Faktorów / PZF