W 2023 roku znaczna poprawa sytuacji na rynkach finansowych?

W 2023 roku znaczna poprawa sytuacji na rynkach finansowych?
Fot. Quercus TFI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2023 przyniesie zdecydowaną poprawę sytuacji na rykach obligacji, znacznie korzystniejsza będzie również sytuacja na rynkach akcji, prognozuje prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

Sytuacja na rynkach obligacji powinna się wyraźnie poprawiać, co powinno zaowocować wysokimi stopami zwrotu z funduszy dłużnych.

– powiedział Buczek podczas telekonferencji.

Czytaj także: Dlaczego 80% inwestujących Polaków wybiera akcje GPW?

Jak tłumaczył, spadki rentowności obligacji będzie m.in. efektem spadającej inflacji w wyniku stabilizacji cen surowców w przyszłym roku.

„Szczyt inflacji jest wprawdzie jeszcze przed nami – możliwe, że znajdzie się w okolicach 20% w lutym, ale potem oczekujemy stosunkowo szybkiego spadku. Pod koniec przyszłego roku spodziewamy się inflacji jednocyfrowej” – powiedział zastępca dyrektora inwestycyjnego w Quercus TFI Mariusz Zaród.

Podwyżek stóp procentowych nie będzie?

Jego zdaniem, nie należy już oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych.

„Stopy doszły do poziomu 6,75% i wydaje nam się, że tego poziomu już nie przekroczymy. Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp, chociaż o tym nie poinformowała” – powiedział, dodając, że nie wyklucza „jednej, może dwóch symbolicznych obniżek stóp” przed wyborami parlamentarnymi.

Odwrócenie negatywnego trendu na rynkach obligacji?

Jego zdaniem, to sprawia, że jest bardzo duży potencjał do odwrócenia negatywnego trendu na rynkach obligacji.

Według Buczka, znacznie lepiej będzie się prezentował również rynek akcji w 2023 r. Jak podkreślił, polskie akcje są obecnie bardzo nisko wyceniane – wskaźnik cena/zysk jest średnio na poziomie 7, tj. niżej niż po kryzysie 2008/2009.

Będziemy mieli do czynienia z łagodną recesją w I półroczu 2023 r.

„Poprzednie okresy recesji były dobrym okresem do kupna akcji. Także niższe rynkowe stopy procentowe powinny mieć pozytywne przełożenie na notowania akcji” – powiedział Buczek.

Za główny czynnik ryzyka uznał wojnę na Ukrainie. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż 2023 dojdzie do zawieszenia broni, co byłoby dobrą wiadomością dla polskich inwestorów.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Źródło: ISBnews