W 2022 r. znacząco spadła łączna kwota prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzych dokumentów

W 2022 r. znacząco spadła łączna kwota prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzych dokumentów
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W IV kwartale 2022 r. odnotowano wyjątkowo niski poziom łącznej kwoty, jaką przestępcy wykorzystujący cudzą tożsamość próbowali wyłudzić w bankach i firmach pożyczkowych - "tylko" 40,1 mln zł. Jednak pod względem liczby takich przypadków dane nie są już tak pozytywne - takich prób było aż 2,3 tys. Jednocześnie rośnie liczba utraconych dokumentów, jakie zastrzegają w bankach Ci, którzy je zgubili lub którym je ukradziono. Związek Banków Polskich opublikował 52. raport o dokumentach infoDOK.

W latach 2008-2022:

  • do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE trafiło 2,3 mln szt. dokumentów (rekordowy był IV kwartał 2019 r. gdy zastrzeżono 56 686 szt.).
  • próbowano wyłudzić 108 tysięcy kredytów na łączną kwotę 5,5 miliarda zł
  • rekordowa próba wyłudzenia opiewała na 25 milionów zł
  • aż 666 prób dotyczyło kwot równych lub większych niż 1 mln zł
  • 17.201 prób dotyczyło kwoty 1 tys. zł lub niższej

W IV kwartale 2022 r. do bazy Systemu DZ trafiło 40,2 tysiąca dokumentów (to ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.). Na koniec grudnia 2022 r. w bazie było łącznie aż 2 298 354 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 2.269 kredytów (wzrost o niemal 10% rdr) o łącznej wartości 40,1 mln złotych – to najniższa kwartalna kwota, jaką próbowano wyłudzić w całej historii raportu infoDOK (publikowanego od 2008 r.).

– Bardzo się cieszymy z takich dobrych wyników nie tylko w IV kwartale, ale i w całym 2022 r. Odnotowaliśmy najniższą w historii całoroczną kwotę prób wyłudzeń – 194,1 mln zł (to niemal 25% mniej niż poprzednie minimum z 2020 r.).

Jednocześnie – po okresie pandemii – rośnie liczba zastrzeżeń w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Nie może to jednak uśpić naszej czujności, gdyż nadal liczba prób wyłudzeń utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Uwaga na SMS-y, maile i telefony od oszustów

Zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 194,1 mln zł

Raport infoDOK 2023
Źródło: ZBP

Raport infoDOK
Źródło: ZBP

Raport infoDOK
Źródło: ZBP

– W całym 2022 roku do bazy trafiło 155,8 tys. dokumentów, czyli aż 427 dziennie, równolegle zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 194,1 mln zł. Od 2008 roku powstrzymano dokładnie 108.078 prób kradzieży na łączną kwotę 5,5 miliarda złotych.

Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierały społeczną Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w 2022 roku: Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Santander Bank Polska – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

Raport infoDOK jest dostępny na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.

Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

Raport infoDOK 2023
Źródło: ZBP

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.

W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Źródło: BANK.pl