W 2012 roku zaległe zobowiązania Polaków rosły wolniej niż w 2011!
Łączna kwota zaległych płatności na koniec 2012 roku wyniosła 38,29 miliarda złotych i w ciągu minionego roku wzrosła o ponad 3,9 miliardów złotych, czyli 11%. Tempo wzrostu tej kwoty jest niższe niż we 2011 i 2010 kiedy przyrost wynosił nawet 40%. Niestety wciąż dynamicznie przybywa dłużników, w minionym roku o 170 tysięcy osób. Na koniec roku, 2,26 miliona Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Analizując sytuację finansową Polaków w 2012 roku należy pamiętać, że tylko ostatnie kilka miesięcy upłynęło pod znakiem wyraźnego spowolnienia gospodarczego. Pierwsze półrocze wyglądało zupełnie inaczej. Stąd pierwsza myśl o tym, że kryzys na pewno spowodował lawinowy wzrost zaległych zobowiązań Polaków, nie do końca ma odniesienie do całego minionego roku.
„Spowolnienie gospodarcze odnotowane w ostatnich miesiącach 2012 roku, jeszcze nie przełożyło się na wzrost zaległych płatności Polaków. Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy to można oczekiwać, że zaległości będą rosły i będzie przybywać dłużników ” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.
Łączna kwota zaległych płatności Polaków w 2012 roku powiększyła się 3,9 miliarda złotych, czyli 11%. Na koniec grudnia wyniosła 38,29 miliarda złotych. W porównaniu do lat wcześniejszych dynamika wzrostu tej kwoty jest wyraźnie niższa. W latach 2010-11 roczny przyrost osiągał nawet 40%. Niestety liczba dłużników również wzrasta, w ciągu minionego roku o 170 tysięcy osób. Ponad 2,26 miliona osób nie radzi sobie z terminowym regulowanie zobowiązań.
Eksperci BIG InfoMonitor zwracają uwagę, że w minionym roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. Wzrost ten wyniósł 345 złotych i obecnie przeciętne zaległości wynoszą 16 906 zł. Dla porównania w 2011 roku średnia wzrosła aż o 4 tysiące złotych.
„Regiony, których mieszkańcy zalegają na największe kwoty to Śląsk i Mazowsze, mieszka tam również najwięcej dłużników. Są to stałe tendencje, notowane od wielu lat. W obu przypadkach taka sytuacja wynika z wielkości regionów i ich populacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę dłużników przypadającą na 1000 osób, najwięcej jest ich w woj. zachodniopomorskim.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.
W 2012 roku zadłużenie wśród mieszkańców w tych regionach wzrosło łącznie o 1,5 miliarda złotych (13%) i obecnie wynosi 13,1 miliarda złotych. Na koniec 2012 roku zaległości największego dłużnika, czyli mieszkańca Mazowsza wyniosły ponad 101 milionów złotych. A jego dług w ciągu roku zwiększył się o ponad 5 milionów złotych.
*Dane dotyczące zadłużenia Polaków podawane przez BIG InfoMonitor uwzględniają tylko kwoty z którymi dana osoba zalega, a nie całość zadłużenia
**Dane dotyczące kredytów zagrożonych podawane na podstawie informacji BFG uwzględniają zarówno kwoty nieuregulowane w terminie jak i cały pozostały do spłaty kredyt.