Użytkowanie wieczyste: przedsiębiorcy będą dłużej spłacać opłatę przekształceniową

Użytkowanie wieczyste: przedsiębiorcy będą dłużej spłacać opłatę przekształceniową
Fot. stock.adobe.com/nebo13
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W maju do Sejmu trafił projekt kolejnej noweli ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność tych gruntów.

Wydłużenie jest możliwe jedynie na wniosek przedsiębiorcy, złożony w zakreślonym przez ustawę terminie 3 miesięcy od dnia przekształcenia #UżytkowanieWieczyste

Zgodnie z projektem, każdy przedsiębiorca, będący właścicielem nieruchomości objętej przekształceniem, otrzyma z gminy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, wraz z informacją o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej przez odpowiednio wydłużony okres z 20 do 33, 50 lub 99 lat, nawet gdy przedsiębiorca wcześniej o takie wydłużenie nie wnosił.

Wydłużenie jedynie na wniosek przedsiębiorcy

Zgodnie z obowiązującą regulacją, wydłużenie takie jest możliwe jedynie na wniosek przedsiębiorcy, złożony w zakreślonym przez ustawę terminie 3 miesięcy od dnia przekształcenia.

Czytaj także: Wyceny transakcyjne istotne przy ustalaniu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu >>>

Nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej

– Wydłużenie to ma doniosłe znaczenie w kontekście pomocy publicznej, bowiem dzięki niemu przedsiębiorca wniesie opłatę przekształceniową w kwocie odpowiadającej wartości rynkowej nieruchomości, wobec tego nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej ani konieczności nałożenia na przedsiębiorcę dopłaty z tego tytułu – mówi Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o skrócenie okresu wnoszenia opłaty na okres 20 lat, pod warunkiem złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej na tej konkretnej nieruchomości.

Źródło: MarketNews24