Użytkowanie wieczyste: jeden cudzoziemiec może zablokować przekształcenie we własność?

Użytkowanie wieczyste: jeden cudzoziemiec może zablokować przekształcenie we własność?
Fot. stock.adobe.com/FOTOWAWA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces. Jeżeli będzie on właścicielem mieszkania w budynku, cała procedura wynikająca z ustawy nie może się odbyć w taki sposób, jak to zapowiadano. To bodaj najbardziej kuriozalny błąd w tej ustawie.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces #UżytkowanieWieczyste

– Taka sytuacja, gdy właścicielem lokalu jest cudzoziemiec może bardzo opóźnić cały proces przekształcania użytkowania wieczystego we własność – mówi Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie lokalu

Żeby do przekształcenia doszło, cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie takiego lokalu i wtedy przekształcenie stanie się możliwe.

– Wątpliwe jest w jaki sposób organy administracji będą sprawdzać, czy któryś lokal w budynku jest własnością cudzoziemca, zwłaszcza że takiej informacji nie ma w księgach wieczystych – wyjaśnia mec. Monika Wystrychowska.

Czy urzędnicy będą wzywać wszystkich właścicieli lokali, aby dowiedzieć się czy ktoś jest cudzoziemcem? Nie wiadomo, ale brzmi to absurdalnie.

-To jest kolejna bolączka tej ustawy – komentuje Monika Wystrychowska.

Źródło: MarketNews24