Uwaga na Płatnika – zawyżone wartości podstawy składek za lipiec ’23

Uwaga na Płatnika – zawyżone wartości podstawy składek za lipiec ’23
Fot. stock.adobe.com / piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 21 sierpnia ’23 przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS za lipiec. Był to pierwszy miesiąc obowiązywania nowej stawki płacy minimalnej, a więc i Małego ZUS. Tymczasem okazuje się, że program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych, poinformował Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt

Mały ZUS jest liczony od podstawy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie i wynosi 30% jego wartości brutto.

Od stycznia do czerwca tego roku płaca minimalna wynosiła 3490 zł, więc podstawa Małego ZUS – 1047 zł.

Od lipca najniższe wynagrodzenie zostało podniesione do poziomu 3600 zł, a w ślad za tym podstawa Małego ZUS wzrosła do 1080 zł.

Czytaj także: O ile wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców w 2024 roku?

Płatnicy Małego ZUS Plus

Co ważne, podwyżka nie dotyczy Małego ZUS Plus.

Zgodnie z przepisami (artykuł 18c ustęp 2 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) przy tej preferencji obowiązuje podstawa wynosząca 30% minimalnego wynagrodzenia ze stycznia danego roku.

Dla podatników korzystających z Małego ZUS Plus podstawa wyliczenia składek nie powinna się więc zmienić.

Błąd nie blokuje wysyłki dokumentu!

Osoby, które korzystają z MZ+, otrzymują informacje o błędzie wartości podstawy, wynoszącej jak wcześniej 1047 zł.

Program Płatnik domyślnie wskazuje na wartość 1080 zł, a to ewidentny błąd, ponieważ przepisy dotyczące MZ+ nie zmieniły się.

Co istotne, pomimo błędu można wysłać dokumenty z podaną niższą podstawą. Może to być problem, gdy przedsiębiorca zasugeruje się powiadomieniem o błędzie i pozostawi 1080 zł. W takim przypadku zapłaci wyższe składki.

Ponadto pamiętajmy, że podatnicy za styczeń składali nie tylko druk DRA lub RCA, ale również DRA lub RCA cz. II, w którym deklarowali wartość podstawy obliczania składek.

Źródło: BANK.pl