Ustawa o SKOK-ach: Kontrowersyjna specustawa

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (Cooperatives Europe) zaapelował do prezydenta RP o niepodpisywanie przyjętej przez parlament ustawy o SKOK-ach jako kolejnej specustawy niszczącej polską spółdzielczość.

Cooperatives Europe jest organizacją reprezentującą 250 tys. unijnych przedsiębiorstw spółdzielczych z siedzibą w Genewie. Dame Paulina Green, współprezydent Cooperatives Europe w liście skierowanym do Lecha Kaczyńskiego prosi go, aby ten zawetował nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Według Cooperatives Europe nowa ustawa ingeruje w niezależność spółdzielni i autonomię sektora, nie uwzględnia misji i niezarobkowego charakteru kas, nie likwiduje ich dyskryminacji fiskalnej spółdzielczych kas w stosunku do banków komercyjnych.

– Najbardziej drastyczne postanowienia projektu, czyli wymuszanie przekształcenia spółdzielczych kas w banki zostały wyeliminowane, niemniej ustawa jest absolutnie nie do zaakceptowania w kontekście Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych, dokumentu, który został przyjęty przez ONZ i Komisję Europejską – stwierdziła Dame Paulina Green.

W podobnym duchu utrzymane jest stanowisko Światowej Rady Unii Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc.); Dave Grace, wiceprzewodniczący WCoCU, przypomina, że w 97 krajach świata funkcjonuje ponad 53 tysiące unii kredytowych zrzeszających 186 milionów osób.

– W okresie globalnego kryzysu finansowego kasy oszczędnościowo-kredytowe w żadnej części świata nie zostały wsparte kapitałowo nawet jednym centem z pieniędzy podatników. Pozostaje to w jaskrawym kontraście wobec trylionów euro i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI