Upadłość konsumencka zostanie wydłużona z 3 do 12 lat? Niekorzystne zmiany dla mających kłopoty finansowe

Upadłość konsumencka zostanie wydłużona z 3 do 12 lat? Niekorzystne zmiany dla mających kłopoty finansowe
Fot. stock.adobe.com/Kawee
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Upadłość konsumencka może zostać wydłużona nawet do 12 lat. Obecnie może trwać nie dłużej niż 3 lata. Od marca 2020 r. drastycznie zmieni się prawo dotyczące upadłości konsumenckiej.

Od marca 2020 r. drastycznie zmieni się prawo dotyczące upadłości konsumenckiej #UpadłośćKonsumencka

Zmian będzie wiele. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, sąd może umorzyć zobowiązania na okres maksymalnie pięciu lat.

– Jeżeli w ciągu tych pięciu lat okaże się, że dłużnik, któremu ogłoszono upadłość konsumencką znajdzie się w lepszej sytuacji finansowej i zwiększy się jego stan posiadania, wtedy sąd automatycznie odwiesza to umorzenie i może dłużnikowi wyznaczyć plan spłat na kolejnych siedem lat – mówi Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.

Wierzyciele w lepszej sytuacji

Okres spłacania długów będzie wydłużony nawet do 7 lat. Wierzyciele będą w lepszej sytuacji.

Wydłuży się też sama procedura. Będzie to związane z przyjmowaniem planu spłaty. To mogą być kolejne dwa lata, jeżeli dłużnik posiada jakiś majątek, który zostanie wystawiony na licytację.

Czytaj także: Trzeba się spieszyć z upadłością konsumencką. Od marca 2020 r. drastyczne zmiany >>> 

– Upadłość konsumencka może więc potrwać w skrajnej sytuacji nawet 14-15 lat – wyjaśnia mec. Grzegorz Baran.

W obecnym stanie prawnym upadłość konsumencka przebiegała w dość prosty sposób, najważniejsze jest złożenie wniosku do sądu w sytuacji niewypłacalności. Jeżeli dłużnik przekona sąd, że popadł w długi nie do końca z własnej woli, to zazwyczaj sąd udzielał mu ochrony przed wierzycielami w postaci ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Źródło: MarketNews24