UOKiK przejmie większość kompetencji Rzecznika Finansowego, jest projekt ustawy

UOKiK przejmie większość kompetencji Rzecznika Finansowego, jest projekt ustawy
Źródło: UOKiK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
UOKiK przejmie większość kompetencji Rzecznika Finansowego. Rząd wpisał do wykazu prac legislacyjnych stosowny projekt ustawy.
.@UOKiKgovPL przejmie większość kompetencji Rzecznika Finansowego, rząd wpisał do wykazu prac legislacyjnych stosowny projekt ustawy #UOKiK #RzecznikFinansowy

„Projekt ma na celu zwiększenie efektywności w zakresie ochrony zarówno w zakresie zbiorowych, jak i indywidualnych interesów klientów podmiotów rynku finansowego, poprzez zintegrowanie organów właściwych w tym obszarze i przejęcie większości dotychczasowych kompetencji Rzecznika Finansowego przez Prezesa Urzędu” – napisano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Czytaj także: Wątpliwości wokół planów likwidacji Biura Rzecznika Finansowego >>>

Nowe kompetencje prezesa UOKiK

W wykazie napisano, że projekt zakłada przyznanie Prezesowi Urzędu szeregu nowych kompetencji, dotyczących ochrony klientów podmiotów rynku finansowego, obejmujących przede wszystkim możliwość podejmowania interwencji w sprawach indywidulanych, wynikających ze składania reklamacji, tj. wystąpienia klienta podmiotu rynku finansowego, w którym zgłasza on zastrzeżenia, dotyczące usług świadczonych przez ten podmiot.

Czytaj także: UOKiK jest gotowy na przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego >>>

„Podstawową zaletą tego rozwiązania będzie rozszerzenie dostępnych źródeł informacji na temat naruszeń występujących na rynku finansowym, co pozwoli na jego lepszy monitoring i przełoży się na zwiększenie efektywności postępowań w sprawach ochrony zbiorowych interesów konsumentów, a także bardziej efektywne i adekwatne wykorzystywanie instrumentów prawnych, którymi obecnie dysponuje Prezes Urzędu” – napisano.

Ponadto zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, postępowania z zakresu pozasądowego rozpatrywania sporów prowadzić będzie Koordynator do spraw pozasądowego rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego działający przy Prezesie Urzędu.

Źródło: PAP BIZNES