UOKiK: nieprawidłowości w ponad 78% sklepów tradycyjnych. Problem z cenami

UOKiK: nieprawidłowości w ponad 78% sklepów tradycyjnych. Problem z cenami
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowała 165 sklepów i stoisk z tradycyjną obsługą, czyli ze sprzedawcą za ladą - w ponad 78% przypadków wykryto nieprawidłowości. Sklepy tego typu największy problem mają z podawaniem informacji o cenach.

#UOKiK: #sklepy z tradycyjną obsługą mają największy problem z podawaniem informacji o cenach #ceny #kontrola #InspekcjaHandlowa

Ogólnopolska kontrola odbyła się w III kw. 2017 r. UOKiK porównał jej wyniki z wynikami podobnej, którą IH przeprowadziła pół roku wcześniej w sklepach samoobsługowych.

„Sklepy z tradycyjną obsługą mają największy problem z podawaniem informacji o cenach. Powinny je umieszczać na wywieszce lub na towarze. Sprzedawcy nie wywiązują się z tego obowiązku najczęściej z powodu niewiedzy. Inspektorzy wzięli pod lupę ponad 30 tys. produktów żywnościowych i mieli zastrzeżenia do ponad 6 tys. z nich (19,6%). W przypadku aż 90,5% zakwestionowanych towarów na wywieszkach brakowało informacji o tzw. cenie jednostkowej (np. za kilogram, litr), a przy co piątym (20%) nie było żadnej informacji o cenie. W sklepach samoobsługowych IH odnotowała brak cen jednostkowych w przypadku 68% zakwestionowanych produktów, a jakiejkolwiek wywieszki z ceną – w 26,7%” – czytamy w komunikacie.

Tradycyjne sklepy wypadły lepiej pod względem rzetelności

Tradycyjne sklepy wypadły natomiast lepiej od samoobsługowych pod względem rzetelności. Było w nich o połowę mniej takich nieprawidłowości jak inna cena na półce, a inna przy kasie, oszustwa na wadze, doliczanie na paragonie rzeczy, których klient nie kupił. Takie przypadki kontrolerzy stwierdzili w 8,5% sklepów z obsługą i w 17% samoobsługowych, podano również.

„Ogółem IH wykryła nieprawidłowości w 78,2% skontrolowanych sklepów z obsługą (wcześniej w 62,8% samoobsługowych). W efekcie wydała 52 decyzje, w których ukarała przedsiębiorców za błędne informowanie o cenach – w sumie będzie ich to kosztować ponad 17,5 tys. zł. Nałożyła też 22 mandaty (w sumie 3 100 zł) za niezalegalizowane wagi, czy brak informacji o tym, że alkohol szkodzi” – podsumowano.

Wypowiedź na temat kontroli Justyny Kurowskiej z departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK:

Porady dla konsumentów Justyny Kurowskiej z departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK:

 

Grafika UOKiK dotycząca cen w sklepach

Źródło: UOKiK

Źródło: ISBnews/UOKiK