Unijny pakiet stymulacyjny na kryzys z koronawirusem

Unijny pakiet stymulacyjny na kryzys z koronawirusem
Fot.Stock.Adobe.com/wetzkaz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministrowie finansów państw UE uzgodnili podjęcie skoordynowanych działań fiskalnych o wartości 1 proc. PKB w 2020 roku, by wesprzeć gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa ‒ ogłosił w poniedziałek (16.03.) wieczorem szef eurogrupy Mario Centeno.

#TeresaCzerwińska: EBI postanowił wprowadzić zestaw środków mających przede wszystkim pomóc MŚP poradzić sobie z tym nieoczekiwanym szokiem i z ewentualnymi problemami z płynnością i kapitałem obrotowym #PomocEBI #WsparcieUE #Koronawirus #Covid19 #MŚP @MF_GOV_PL @EIB

‒ Zrobimy, co będzie konieczne i jeszcze więcej, by odbudować pewność i wesprzeć szybką odbudowę (gospodarki – PAP).

Jesteśmy gotowi do podjęcia wszelkich skoordynowanych kroków, jakie będą potrzebne, włączając w to środki fiskalne, by wspierać wzrost i zatrudnienie ‒ powiedział podczas telekonferencji prasowej Mario Centeno.

Znaczne wsparcie fiskalne

Ministrowie finansów państw strefy euro wraz ze swoimi odpowiednikami spoza obszaru wspólnej waluty rozmawiali w poniedziałek (16.03.) w formie telekonferencji o coraz bardziej widocznym, negatywnym wpływie pandemii koronawirusa na gospodarkę UE. Komisja Europejska oceniła w piątek (13.03.), że możliwa jest recesja gospodarcza w UE w tym roku.

‒ Całkowite wsparcie fiskalne dla gospodarki będzie bardzo znaczne. Do naszych potężnych automatycznych stabilizatorów dodajemy połączone środki fiskalne na poziomie narodowym i krajowym odpowiadające średnio około 1 proc. PKB ‒ powiedział szef eurogrupy.

Ponadto ministrowie zobowiązali się do zapewnienia instrumentów wsparcia płynności w wysokości co najmniej 10 proc. PKB, składających się z publicznych programów gwarancyjnych i płatności oraz z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

‒ Wsparcie może być znacznie większe, jeśli zajdzie taka potrzeba ‒ jak zaznaczył Centeno.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę>>

Pomocy nie dotyczą reguły paktu stabilności wzrostu

Wydatki z budżetów krajów unijnych związane ze stymulowaniem gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być wyłączone spod unijnych reguł paktu stabilności i wzrostu.

Wsparcie płynności dla firm borykających się z poważnymi problemami, w tym szczególnie w poważnie dotkniętych sektorach i regionach (np. w transporcie i turystyce) może obejmować działania podatkowe, gwarancje publiczne pomagające przedsiębiorstwom zaciągać pożyczki, gwarancje eksportowe i zniesienie kar za opóźnienia w realizacji zamówień publicznych.

Wsparcie dla pracowników

Dodatkowo przewidziano wsparcie dla dotkniętych negatywnymi skutkami kryzysu pracowników w celu uniknięcia utraty zatrudnienia i dochodów. Chodzi o krótkoterminowe wsparcie pracy, przedłużenie zasiłku chorobowego i zasiłku dla bezrobotnych oraz odroczenie płatności podatku dochodowego.

Czytaj także: ZBP: na wakacje kredytowe może liczyć klient dotknięty skutkami epidemii koronawirusa

40 mld euro od EBI dla MŚP

Ministrowie zapewnili, że pracują nad wszystkimi niezbędnymi środkami, aby pomóc gospodarce ożywić się po ustąpieniu koronawirusa.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom hamowania gospodarek w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapowiedział szybkie uruchomienie do 40 mld euro.

Czytaj także: Zbigniew Jagiełło: ochrona firm to także ochrona klientów detalicznych

Pieniądze te mają być przeznaczone na kredyty pomostowe oraz inne działania mające złagodzić ograniczenia dotyczące płynności i kapitału obrotowego MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw – PAP) i spółek o średniej kapitalizacji. EBI wezwał też państwa członkowskie do ustanowienia kolejnej gwarancji na wsparcie dla takich firm.

‒ Koronawirus obecnie uderza bezpośrednio i ostro przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie i Polsce. Z tego powodu, w ramach szerszej reakcji Europy, Europejski Bank Inwestycyjny postanowił dziś (16.03.) wprowadzić zestaw środków mających przede wszystkim pomóc MŚP poradzić sobie z tym nieoczekiwanym szokiem i z ewentualnymi problemami z płynnością i kapitałem obrotowym ‒ podkreśliła cytowana w komunikacie wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Unijni ministrowie finansów uzgodnili ponadto, że każdy kraj wprowadzi natychmiastowe wydatki na powstrzymanie i leczenie Covid-19. Odpowiednie zasoby mają być zapewnione sektorom ochrony zdrowia i systemom ochrony ludności.

Źródło: PAP BIZNES