Ujemne saldo wpłat i umorzeń w TFI w kwietniu

Ujemne saldo wpłat i umorzeń w TFI w kwietniu
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych wyniosło -8,6 mld zł w kwietniu, a było to wynikiem przewagi umorzeń w segmencie funduszy niedetalicznych, podały Analizy Online.

Saldo wpłat i umorzeń w #TFI wyniosło -8,6 mld zł w kwietniu

„W kwietniu polski rynek funduszy inwestycyjnych doświadczył sporego odpływu kapitału – bilans sprzedaży wyniósł -8,6 mld zł netto. Sytuacja ta była wynikiem przewagi umorzeń w segmencie funduszy niedetalicznych. Z jednego z rozwiązań z oferty Skarbiec TFI wycofano bowiem blisko -10 mld zł netto. Jeśli chodzi o fundusze detaliczne kwiecień zakończył się na plusie – do produktów skierowanych do szerokiego grona klientów trafiło blisko +1,3 mld zł netto. Jest to już 16 miesiąc z rzędu z dodatnim bilansem sprzedaży. Licząc tylko od początku br., saldo wpłat i wypłat wyniosło +6,7 mld zł” – czytamy w raporcie.

Do funduszy gotówkowych i pieniężnych wpłacono ponad +1,8 mld zł netto. To nieco mniej niż w bardzo udanym marcu br., mimo tego był to jeden z najwyższych bilansów sprzedaży w historii. W efekcie w tym roku do produktów zaliczanych do tego segmentu trafiło już blisko +7,4 mld zł netto.

Kapitał kierowany do funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych

„Kapitał chętnie wpłacano także do funduszy dłużnych – w kwietniu trafiło do nich blisko +290 mln zł netto. Dobra passa w tym segmencie rynku, podobnie jak rozwiązań skupiających się na rynku pieniężnym, trwa nieprzerwanie od stycznia ub. r. Minione dwa miesiące przyniosły jednak sporą zmianę struktury wpłat do poszczególnych grup. Od marca przewagi umorzeń doświadczają bowiem dotychczasowi liderzy pod względem bilansu sprzedaży, czyli fundusze obligacji korporacyjnych. W ubiegłym miesiącu wypłacono z nich ok. -180 mln zł netto. Jest to m.in. pokłosie problemów spółki windykacyjnej GetBack, które doprowadziły do wzrostu niepewności wśród inwestorów” – czytamy dalej.

Według Analiz Online, kapitał był kierowany natomiast do funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych – ich bilans sprzedaży w kwietniu wyniósł +210 mln zł netto, najwięcej od stycznia 2015 r.

Zły rok dla funduszy aukcyjnych

Ten rok nie sprzyja natomiast funduszom akcyjnym, które od marca doświadczają przewagi umorzeń.

„W kwietniu saldo wpłat i wypłat wyniosło -430 mln zł netto. Stopniowa stabilizacja sytuacji na giełdach oraz dodatnie wyniki funduszy inwestycyjnych nie przekonały klientów do lokowania środków w rozwiązania o bardziej agresywnej strategii. Odpływu kapitału doświadczyły zarówno produkty skupiające się na polskich (-270 mln zł netto), jak i zagranicznych spółkach (-156 mln zł netto)” – czytamy także.

Trzeci miesiąc z rzędu kapitał wypłacany jest także z funduszy mieszanych. Ujemny bilans sprzedaży to efekt głównie przewagi umorzeń wśród rozwiązań realizujących strategię ochrony kapitału – w kwietniu z grupy tej wycofano blisko -280 mln zł netto.

Jeśli chodzi o pozostałe grupy, dobra passa wciąż nie powróciła do funduszy absolutnej stopy zwrotu – umorzenia przeważają praktycznie od maja ub. r.

„W ubiegłym miesiącu bilans sprzedaży wyniósł ok. -29 mln zł netto. Mimo poprawy koniunktury na rynku popularnością nie cieszą się również fundusze surowców – w kwietniu bilans sprzedaży w tej grupie wyniósł -8 mln zł netto. Saldo wpłat i wypłat było ujemne także jeśli chodzi o fundusze nieruchomości (-490 mln zł netto) oraz sekurytyzacyjne (-24 mln zł netto). Na plusie znalazły się natomiast fundusze aktywów niepublicznych (+19 mln zł netto)” – podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews